علل افزایش آمار مرگ و میر در جامعه بیهوشی مورد بررسی قرار گرفت
23 مهر 1399 ساعت: 10:7نشست جامع تخصصی بررسی دلایل مرگ و میر و بیماری در بین اعضای جامعه تخصصی بیهوشی و مراقبت‌های ویژه کشور در سازمان نظام پزشکی با حضور رئیس انجمن آنستزیولوژی و مراقبت‌های ویژه ایران، رئیس سازمان هلال احمر، دبیر شورای عالی بیمه سلامت، دبیر انجمن بیهوشی و مراقبت‌های ویژه ایران، رییس دانشگاه علوم پزشکی البرز، هیات علمی دانشگاه، رئیس انجمن مراقبت‌های ویژه ایران، عضو هیات مدیره انجمن، رییس گروه بیهوشی دانشگاه علوم پزشکی ایران، جمعی از اساتید و پیشکسوتان و مدیران گروه‌های بیهوشی و فعالان صنفی و اعضای انجمن تشکیل و بر ضرورت اتخاذ سیاست‌های الزام آور برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی تاکید جدی شد.

به گزارش سپید، در جلسه‌ای که با حضور علیرضا سلیمی، کریم همتی، سجاد رضوی، اتابک نجفی، محمد فتحی، علی سوادکوهی، حمیدرضا فیض و جمعی از اساتید و پیشکسوتان و مدیران گروه‌های بیهوشی و فعالان صنفی و اعضای انجمن، در خصوص بررسی علل افزایش آمار مرگ ومیر ایرانی‌ها در اثر ابتلا به کووید 19 در سالن مرحوم عزت اله گل علیزاده سازمان نظام پزشکی برگزار شد، هر یک از حضار به بیان مشکلات موجود در مراکز درمانی و خطراتی که کادر درمان بویژه متخصصان بیهوشی را تهدید می‌کند پرداختند.

پس از بحث و بررسی و تبادل نظر میان حاضران مقرر شد کمیته‌ای ویژه جهت این امر تشکیل شده واهم موضوعات مورد بحث در این جلسه شامل موارد ذیل بود:

۱_ عدم استفاده از پروتکل واحد درمانی و عدم وجود وحدت رویه در‌بخش‌های آی سی یو جهت پیشگیری و کنترل بیماری کووید ۱۹

۲_ عدم توزیع مناسب  امکانات در مراکز درمانی حتی‌بخش خصوصی

۳_ خستگی و فرسایش کادر درمان

۴_ بالا بودن فشار کاری

۵_ نبود الزامات اجرایی در خصوص رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم

۶_ کاهش حساسیت‌ها نسبت به بیماری کووید ۱۹

۷_ نبود فضای فیزیکی مناسب برای جدا‌سازی بیماران کووید ۱۹ از سایر بیماران

۸_ آلوده بودن محیط غذاخوری و استراحت کادر درمان

۹_ استرس‌های ناشی از آموزش کوتاه مدت سایر رشته‌های گروه پزشکی برای ورود به‌بخش آی سی یو که در تضاد با روند علمی است

گفتنی است هر یک از حاضرین جلسه موارد فوق را عاملی بر افزایش آمار مبتلایان و مرگ و میر ناشی از کووید ۱۹ در بین کادر درمان دانسته و بر ضرورت ارائه راهکار و توجه مسئولان نظام سلامت و دولتمردان برای رفع نواقص فوق الذکر؛ تاکید کردند.

در پایان جلسه ضمن ارج نهادن بر تلاش‌های جامعه پزشکی و پرستاری و دیگر گروه‌های درمانی، توصیه جدی به رسیدگی به وضعیت همکاران متخصص بیهوشی و مراقبت‌های ویژه شد که بار اصلی مدیریت بیماران بدحال را در ‌بخش‌های مراقبت ویژه و دیگر ‌بخش‌ها با مراقبت‌های تنفسی و همودینامیک و... برعهده دارند. روابط عمومی سازمان نظام پزشکی
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو