ماسکی که کروناویروس را با گرمای شارژر موبایل می‌کشد
31 خرداد 1399 ساعت: 15:3محققان موفق به ابداع ماسکی شده‌اند که می‌تواند با استفاده از گرمای تولیدشده توسط شارژر موبایل، کروناویروس‌ را نابود کند و نه تنها از آلوده شدن فرد جلوگیری ‌کند، بلکه حتی مانع از آلودگی سطح ماسک نیز شود.
به گزارش سپیدآنلاین به نقل از تک‌تایمز، محققان دانشگاه "تکنیون"(Technion) یک ماسک جدید ابداع کرده‌اند که با استفاده از گرمای تولیدشده توسط یک شارژر موبایل می‌تواند کروناویروس‌ها از بین ببرد.

این ماسک صورت که قابل استفاده مجدد است، با یک درگاه یواس‌بی(USB) طراحی شده است که می‌توان از آن برای اتصال به یک منبع تغذیه مانند شارژر استاندارد تلفن همراه استفاده کرد.

این ماسک از یک نوآوری استفاده می‌کند که در آن، یک لایه داخلی از الیاف کربن تا ۱۵۸ درجه سلسیوس گرم می‌شود و این همان درجه حرارتی است که گفته می‌شود برای از بین بردن کروناویروس جدید و سایر ویروس‌ها کافی است.

"یائر این-این" یکی از محققان این مطالعه گفت: «مسئله اصلی ما کمک به خدمه پزشکی بود تا امکان استفاده چندین باره از چنین ماسکی را داشته باشند.»

محققان توضیح دادند فرآیند ضد عفونی و ویروس‌کُشی در این ماسک حدود ۳۰ دقیقه طول می‌کشد و استفاده‌کنندگان از این ماسک نباید آن را در حالی که به منبع تغذیه یا همان شارژر موبایل وصل شده است، بپوشند.

وجود یک دریچه در قسمت جلوی ماسک و بندهای آن باعث شده تا نمونه اولیه این ماسک شبیه به ماسک N۹۵ باشد.

اگرچه این ماسک نتایج امیدوارکننده‌ای به همراه دارد، اما تیم محققان دانشگاه "تکنیون" می‌گویند که اغلب ماسک‌ها با محیط زیست و همچنین جیب مردم سازگار نیستند. آن‌ها گفتند: «دنیای پزشکی همیشه به سمت توسعه مواد و وسایل یک‌بار مصرف پیش می‌رفت؛ اما وقتی دچار یک بحران هستید که در آن به ۵ میلیارد ماسک در سراسر جهان نیاز دارید، باید بدانید که این امری اقتصادی یا سازگار با محیط زیست نیست. بنابراین باید ماسک‌ها را قابل استفاده مجدد و سازگار با محیط زیست کرد و این راه حل ماست.»

این محققان ادعا می‌کنند که ماسک ابداعی آن‌ها حداقل ۲۰ بار قابل استفاده مجدد است، بدون اینکه تاثیری در اثر آن داشته باشد.ایسنا

دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو