آغاز هفته سلامت گوارش در کشور
2 خرداد 1399 ساعت: 13:3هفته سلامت گوارش از دوم تا نهم خرداد ۹۹ با شعار «میکروبیوم و دستگاه گوارش»، در استان‌های مختلف کشور برگزار می‌شود.
به گزارش سپید آنلاین به نقل ازمهر، سید محمد مهدی میرناصری دبیر اجرایی هفته سلامت گوارش، گفت: «امسال با توجه به شیوع کرونا، تصمیم گرفته شد تا برنامه‌های هفته سلامت گوارش در قالب وبینار برگزار شود.»

وی با اعلام اینکه برنامه‌های هفته سلامت گوارش تا ۱۷ خرداد ادامه خواهد داشت، افزود: «این برنامه‌ها بیشتر برای پزشکان است.»

میرناصری ادامه داد: «در هر استان برای برگزاری هفته سلامت گوارش، یک دبیر علمی و یک کمیته علمی داریم.»

رضا ملک زاده رئیس هفته سلامت، با عنوان این مطلب که انسان سالم معمولاً بیش از ۱۰۰ تریلیون باکتری و میکروب در بدنش دارد، گفت: «این تعداد، ۱۰ برابر سلول‌های بدن انسان است.»

وی افزود: «در گذشته خیلی به نقش بیماری‌زایی و سلامت باکتری‌ها و میکروب‌ها توجه نمی‌شد، اما از اول قرن ۲۱ بود که انسان و علم پزشکی و بیولوژیست‌ها در این مسیر قرار گرفتند به طوری که هر سال نزدیک به ۹ هزار مقاله علمی در همین ارتباط منتشر می‌شود.»

رئیس هفته سلامت گوارش، تاکید کرد: «میکروب‌ها نقش بسیار مهمی در سلامت و بیماری انسان دارند. تغییر میکروبیوتا که عمدتاً باکتری هستند، در این بین نقش مهمی دارند. هر کسی یک نوع میکروبیوتا دارد که عوامل تغییرزای میکروبیوتا شامل چند عامل است.»

ملک زاده ادامه داد: «این عوامل تغییرزای میکروبیوتا، شامل نوع تولد طبیعی و سزارین، شیر مادر، رژیم غذایی، بهداشت دهان و دندان، سن تقویمی، مصرف داروها و منطقه جغرافیایی محل زندگی است.»

وی با عنوان این مطلب که یکی از مشکلات سلامت ایرانی‌ها بهداشت دهان و دندان است، افزود: «۹۰ درصد میکروبیوتا در لوله گوارش هستند.»

ملک زاده، شناخت میکروب‌هایی که باعث بیماری می‌شوند را مورد اشاره قرار داد و گفت: «به عنوان مثال، مشخص شده که میکروب هلی کوباکتر، عامل ۸۵ درصد موارد سرطان معده است.»

وی در پایان افزود: «یکی از مشکلات جامعه ایرانی، چاقی و اضافه وزن است. به طوری که بیش از ۷۵ درصد ایرانی‌ها یا چاق هستند یا اینکه اضافه وزن دارند. همین مسئله عامل بروز بیماری‌هایی همچون دیابت، سکته و برخی سرطان‌ها است.»
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو