معاون تحقیقات وزیر بهداشت خبر داد
علت بیش از 80 درصد مرگ ها در کشور بیماری های غیر واگیر است
27 آذر 1397 ساعت: 21:9معاون وزیر بهداشت گفت: 82 درصد مرگ‌ها در کشور در سال 2017 میلادی به علت بیماری‌های غیرواگیر است.
به گزارش سپیدآنلاین؛ رضا ملک زاده روز سه شنبه در چهاردهمین کنگره اورژانس ها و بیماری‌های شایع طب کودکان که در بیمارستان مفید تهران برگزار شد، اظهار داشت: بر اساس مطالعه GBD که توسط 3500 محقق در دنیا در حال انجام است و حدود 200 ایرانی نیز در این مطالعه مشارکت دارند، شاخص‌های مختلفی همچون امید به زندگی و سطح سلامت کشورها مورد بررسی قرار گرفت و بر همین اساس امید به زندگی، بدو تولد در میان زنان ایرانی به حدود 80 سال و در مردان به 76.4 سال رسیده است که نسبت به آنچه پیش‌بینی می‌کردیم امروز وضعیت بهتری داریم.

وی افزود: مرگ و میر کودکان و نوزادان نیز بر اساس این تحقیق در کشور ما مشخص شده که کاهش یافته و این موضوع از افتخارات نظام سلامت ایران است و علی‌رغم وجود جنگ تحمیلی، تحریم‌های دشمنان، حوادث طبیعی و سایر مشکلات توانسته‌ایم به این وضعیت خوب در منطقه در حوزه سلامت برسیم.

معاون تحقیقات وزیر بهداشت گفت: امروزه بیماری‌های اسهالی حدود صفر شده و مرگ و میر مادران باردار به شدت کاهش یافته است. البته برای اینکه در زمینه کاهش بیشتر بیماری‌های نوزادی موفق شویم به امکانات بیشتری نیاز داریم.
ملک زاده در ادامه افزود : در سال 2017، حدود 380 هزار مرگ در ایران داشتیم که هفت درصد آن مربوط به مادران و کودکان، 11درصد مربوط به حوادث و تروماها و 82 درصد به علت بیماری‌های غیرواگیر بوده است و این نشان می‌دهد نقش متخصصان کودکان در پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر بسیار موثر است.

معاون تحقیقات وزیر بهداشت در ارتباط با تولید علمی در حوزه سلامت گفت: در سال 1978 و قبل از انقلاب فقط 750 مقاله در حوزه سلامت داشتیم که پس از جنگ تحمیلی این آمار نیز روند کاهشی داشت ولی طی 20 سال گذشته رشد خوبی را شاهد بوده‌ایم، به طوری که در سال 2016 در منطقه از ترکیه نیز جایگاه بالاتری را به دست آوردیم. از نظر استنادات هم بالاتر از همه کشورهای منطقه قرار داریم.
وی با اشاره به رشد سریع کیفیت تولید علم و کمیت آن طی سال‌های گذشته گفت: در سال 2018 جزو 15 کشور تولید علم میان 20 کشور جهان بوده‌ایم. همچنین 30 درصد از تولید علم اکنون در بخش سلامت است و سهم مقالات علوم پزشکی در یک درصد مجلات دنیا و یک درصد مقالات پر استناد قرار دارد.

وی در ادامه گفت: رتبه تولید علم در حوزه کودکان البته در کشور ما نسبت به کل، بیشتر بوده و در این زمینه رتبه 22 را داریم ولی در کل علم در رتبه پانزدهم قرار داریم و این نشان می‌دهد باید کارهای پژوهشی بیشتری در حوزه کودکان و اطفال انجام گیرد.

ملک زاده از آغاز مطالعه سلامت مادران و فرزندان و اجرای پایلوت آن در استان‌هایی مانند اصفهان، یزد،‌ سمنان،‌ رفسنجان و ساری خبر داد و گفت:‌ این مطالعه زیرساخت مهمی در انجام تحقیقات در حوزه کودکان خواهد بود و 15 هزار زوج و کودک وارد این مطالعه خواهند شد که تا حالا حدود 7هزار مورد ثبت شده است.
ایرنا
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو