عضو سندیکای صاحبان صنایع دارویی:
بودجه خرید دارو از سال 1392 ثابت مانده است
5 مهر 1397 ساعت: 19:7عضو هیات مدیره سندیکای صاحبان صنایع دارویی گفت: ردیف های بودجه ای سازمان برنامه و بودجه برای خرید دارو که به داروخانه های دولتی اختصاص می یابد، از سال 1392 به بعد تغییر زیادی نکرده است؛ در حالی که با توجه به تورم باید چهار برابر شود.
به گزارش سپییدآنلاین به نقل از ایرنا، مرتضی خیرآبادی گفت: در صورتی که بخواهیم نرخ تورم را از سال 1392 تاکنون محاسبه کنیم، حدود 60 درصد می شود اما ردیف های بودجه ای که برای پرداخت هزینه دارو به بیمارستان های دولتی و داروخانه های دولتی داده می شود، متناسب با نرخ تورم تغییر نکرده است.
وی به اختلاف مابه التفاوت نرخ ارز و مشکلات ناشی از آن برای صنعت داروسازی اشاره کرد و گفت: دارو همیشه در بهترین گروه ارزی یعنی ارز دولتی قرار داشته است اما متناسب با این موضوع نیز در اعداد و ارقام بودجه ای پیشرفتی نمی بینیم.
خیرآبادی اضافه کرد: زمانی قیمت ارز یک هزار تومان بود که به چهار هزار و 200 تومان افزایش یافت؛ بنابراین نرخ خرید دارو در سازمان برنامه و بودجه باید چهار برابر شود اما بیش از 2 برابر افزایش نیافته است. البته دولت همه تلاش خود را به کار می گیرد که به صنعت دارو بودجه دهد اما متناسب با آن پولی نیست.

کاهش پنج هزار میلیارد تومانی بودجه خرید دارو نسبت به پارسال
عضو هیات مدیره سندیکای صاحبان صنایع دارویی اعلام کرد: بودجه اختصاص داده شده به خرید دارو در ردیف های بودجه ای امسال، حدود پنج هزار میلیارد تومان کمتر از پارسال است و این ردیف باید در ردیف بودجه سال آینده اصلاح شود.
خیرآبادی افزود: اگر ردیف های بودجه ای خرید دارو اصلاح نشود، سیستم داروخانه ها و نظام پخش دارو به سمت تعطیلی می رود و مشکلات عمده ای برای آنها پیش می آید.
وی اضافه کرد: بسیاری از شرکت ها حتی قادر به تامین نقدینگی برای خرید ارز نیستند یعنی حتی ریال ندارند تا از ارزی که دولت اختصاص داده است، استفاده کنند؛ این مساله موجب شده است مجبور شویم دارو را وارد کنیم و در نهایت هزینه مابه التفاوت آن به بیماران تحمیل می شود.

متوسط افزایش قیمت داروها؛ 9 درصد
عضو هیات مدیره سندیکای صاحبان صنایع دارویی گفت: متوسط افزایش قیمت داروها 9 درصد بوده؛ به آن معنا که ممکن است یک دارو چهار درصد و داروی دیگر 15 درصد رشد قیمت داشته باشد.
خیرآبادی تصریح کرد: نرخ یورو در سال فروردین 96 برای صنعت دارو، 3499 تومان بود و امسال 5180 تومان است یعنی حدود 1800 تومان مابه التفاوت نرخ ارز وجود دارد که به صنعت و داروخانه تحمیل می شود.
وی یادآوری کرد: هزینه داروخانه ها نیز بالا رفته است؛ زیرا درصدی برداشت می کنند ولی هزینه تهیه دارو متناسب با آن افزایش پیدا نمی کند و داروخانه ها هم دچار مشکل می شوند.
به گزارش ایرنا، دوم مهرماه معاون اول رییس جمهوری گفت: مردم اطمینان داشته باشند کالاهای اساسی و نیازهای مرتبط با دارو و درمان در هر شرایطی تامین می شود.
رییس کل بانک مرکزی دوم شهریورماه اعلام کرد: دولت برای کنترل بازار تامین کالاهای اساسی و ضروری ارز 4200 تومانی اختصاص داد که رقم آن تاکنون 13 میلیارد تومان بوده است.
همتی ادامه داد: دولت مصمم است نرخ کالاهای اساسی، ضروری و دارو برای مردم افزایش نیابد.
مدیرکل سیاست ها و مقررات ارزی بانک مرکزی نیز دیروز (چهارشنبه) اعلام کرد: همه نیازهای ارزی خدماتی از هفته آینده در تعداد بیشتری از بانک ها به طور ویژه و به صورت حواله و اسکناس از طریق بانک مرکزی تامین می شود.
«مهدی کسرایی پور» اضافه کرد: علاوه بر این، تخصیص و تامین ارز کالاهای اساسی و دارو از محل منابع بانک مرکزی و سایر کالاها از طریق سامانه نیما بدون وقفه ادامه دارد.
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو