با تلاش محققان صورت گرفت
کشف دسته جدیدی از آنتی‌بیوتیک‌ها
21 فروردین 1397 ساعت: 18:1محققان دانشگاه ایلینوی دسته جدیدی از آنتی‌بیوتیک‌ها را کشف کرده‌اند که از باکتری موجود در کرم‌های لوله‌ای خاکی تولید می‌شود.
به گزارش سپیدآنلاین، محققان دانشگاه ایلینوی در شیکاگو و شرکت بیوفناوری Nosopharm فرانسه دسته جدیدی از آنتی‌بیوتیک‌ها را کشف کرده‌اند. این آنتی‌بیوتیک از دو جهت قابل توجه هستند: نخست منبع غیرمعمول آن و در درجه دوم شیوه جالب دارو برای از بین بردن باکتری. محققان معتقدند با توجه به این دو ویژگی دارو برای درمان عفونت‌های مقاوم در برابر باکتری کارآمد خواهد بود.
آنتی‌بیوتیک مذکور odilorhbdins یا OLDs نام گرفته و از باکتری همزیستی تولید می‌شود که در کرم‌های لوله‌ای(نماتد) خاکی وجود دارد. این کرم‌ها از حشرات تغذیه می‌کنند. باکتری مذکور به کشتن حشره کمک می‌کند و از آن مهم‌تر نوعی آنتی‌بیوتیک ترشح می‌کند تا باکتری‌های رقیب را دور نگه دارد.
تا به امروز باکتری و آنتی‌بیوتیک‌های مرتبط با نماتد به‌طور کامل مطالعه نشده بودند. برای مطالعه این آنتی‌بیوتیک گروه تحقیقات Nosopharm حدود ۸۰ رشته از باکتری را برای بررسی فعالیت‌های آنتی‌میکروبی در آزمایشگاه کشت کردند. سپس ترکیبات فعال را ایزوله کرده و ساختارهای شیمیایی آن را بررسی کردند.
یوری پولیکانوف استادیار دانشگاه ایلینوی دراین‌باره می‌گوید: «مانند بسیاری از آنتی‌بیوتیک‌های بالینی،ODL ها باهدف قرار دادن ریبوزوم کار می‌کنند؛ اما ODL ها منحصربه‌فرد هستند، زیرا آنها در محلی روی ریبوزوم متصل شده که توسط سایر آنتی‌بیوتیک‌های شناخته‌شده مورداستفاده قرار نمی‌گیرد.»
همچنین این گروه پژوهشی متوجه شدند زمانی که ریبوزوم محدود شود، آنتی‌بیوتیک تازه قادر است برای تفسیر و ترجمه کدهای ژنتیکی، آن را مختل می‌کند. الکساندر منکنین استاد دیگر دانشگاه ایلینوی دراین‌باره می‌گوید: «هنگامی‌که ODL ها به سلول‌های باکتریایی معرفی می‌شوند، بر توانایی خواندن ریبوزوم تاثیر می‌گذارند و باعث ایجاد اشتباه ریبوزوم در هنگام تولید پروتئین‌های جدید می‌شوند. مکانیسم ضدباکتری ODL و این واقعیت که آنها به یک سایت در ریبوزوم متصل می‌شوند، باعث می‌شود تا توسط هیچ‌یک از گونه‌های آنتی‌بیوتیک شناخته‌شده مورد بهره‌برداری و سوءاستفاده قرار نگیرد و شاخص‌های این آنتی‌بیوتیک جدید بسیار قوی هستند و دارای پتانسیل زیاد برای درمان عفونت‌هایی هستند که تاکنون سایر آنتی‌بیوتیک‌ها پاسخگو نبوده‌اند.»
مهر
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو