ارتباط چاقی زنان با ابتلا به فیبراسیون دهلیزی
21 فروردین 1396 ساعت: 15:1درحالی که میلیون‌ها نفر در سراسر جهان به فیبراسیون دهلیزی مبتلا هستند، نتایج یک تحقیق جدید نشان می‌دهد که احتمال ابتلا به این بیماری در زنانی که اندام بزرگتر دارند، سه برابر بیشتر است.
به گزارش سپیدآنلاین به نقل از ایرنا، فیبراسیون دهلیزی نوعی آریتمی است که در صورت درمان نشدن می‌تواند عواقب قلبی و عروقی جدی داشته باشد.
عضلات یک قلب سالم به طور مرتب منقبض و منبسط می‌شوند و خون را به بطن‌های قلب پمپاژ می‌کنند. اما در فیبراسیون دهلیزی شریان قلب (یا حفره‌های بالایی) به طور نامنظم ضربان دارند که مانع حرکت موثر خون در بطن می‌شود.
این وضعیت در صورت درمان نشدن موجب بروز لخته‌های خونی، سکته مغزی و انواعی از عوارض قلبی و عروقی از جمله نارسایی قلب می‌شود. تقریباً 15 تا 20 درصد افرادی که به سکته مغزی مبتلا می‌شوند فیبراسیون دهلیزی نیز دارند.
اما مطالعه بزرگی که در سوئد انجام و در کنگره سالانه انجمن قلب اروپا ارائه شد، به بررسی ارتباط میان اندازه سطح بدن (BSA) و خطر ابتلا به فیبراسیون دهلیزی در بیش از 1.5 میلیون زن می‌پردازد.
آنیکا روزنگرن، پروفسور طب داخلی در آکادمی 'ساهلگرنسکا' ( Sahlgrenska ) دانشگاه گوتنبرگ در سوئد که در نوشتن این مطالعه همکاری داشت، توضیح داد که این تحقیق بر اساس نتایج تحقیقی است که قبلاً انجام شده و وی در نوشتن آن همکاری داشته بود.
وی افزود: تحقیق ما پیش از این نشان داده است که اندازه بزرگتر بدن در 20 سالگی و افزایش وزن از 20 سالگی تا میانسالی هر دو به طور مستقل خطر ابتلا به فیبراسیون دهلیزی را در مردان افزایش می‌دهد، اما در مطالعه جدید محققان تاثیر اندازه بدن را بر خطر ابتلا به فیبراسیون دهلیزی در زنان بررسی کردند.
این مطالعه نشان داد زنانی که بزرگترین اندازه سطح بدن را دارند 2.61 برابر بیشتر احتمال دارد که فیبراسیون دهلیزی داشته باشند. محققان در این مطالعه یک میلیون و 522 هزار و 358 زن را که در 28 سالگی اولین زایمان خود را داشتند، مورد بررسی قرار دادند.
آن‌ها داده‌های بالینی این زنان را در خصوص، قد، سن، بارداری، سابقه دیابت، فشار خون بالا، وضعیت‌های سیگار کشیدن و نیز بستری شدن در بیمارستان به دلیل ابتلا به فیبراسیون دهلیزی در اختیار داشتند.
افراد مورد مطالعه برای بیش از 30 سال از لحاظ بالینی مورد پیگیری قرار گرفتند.
در طول این دوره پیگیری، بیش از هفت هزار زن به دلیل ابتلا به فیبراسیون دهلیزی در بیمارستان بستری شدند و سن متوسط آنها در زمان بستری شدن در بیمارستان 49 سال بود.
محققان با استفاده از یک فرمول استاندارد که وزن و قد را در نظر می‌گیرد، اندازه سطح بدن این زنان را به متر مربع محاسبه کردند.
سپس آنها این زنان را بر اساس اندازه سطح بدن به چهار گروه تقسیم کردند؛ زنانی که سطح بدن آنها بین 0.97 و 1.61 متر مربع بود، زنانی که اندازه سطح بدن آنها میان 1.61 و 1.71 متر مربع و گروه سوم زنانی که اندازه سطح بدن آنها 1.71 تا 1.81 متر مربع و در نهایت زنانی که اندازه سطح بدن آنها 1.82 تا 3.02 بود.
به ترتیب صعودی اندازه سطح بدن، خطر ابتلا به فیبراسیون دهلیزی در زنانی که در گروه‌های دوم، سوم و چهارم قرار داشتند در قیاس با زنان گروهی که کمترین اندازه سطح بدن را داشتند، به ترتیب 1.16، 1.55 و 2.61 برابر بیشتر بود.
محققان متوجه شدند که خطر ابتلا به فیبراسیون دهلیزی در زنانی که هیکل بزرگتر دارند، بیشتر است.
همچنین بر اساس نتایج این مطالعه خطر ابتلا به فیبراسیون دهلیزی در زنان گروهی که بیشترین اندازه سطح بدن را داشتند سه برابر بیشتر از زنانی بود که کمترین اندازه بدن را داشتند.
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو