دودی که بیشتر به چشم زنان می‌رود
18 فروردین 1396 ساعت: 16:1عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: عوارض ناشی ازمصرف سیگار در زنان بیشتر از مردان است و آنان استعداد بیشتری برای ابتلا به عوارض منفی ناشی از مصرف سیگار دارند.
به گفته سپیدآنلاین به نقل از ایرنا، بیماری‌های قلبی و عروقی، سکته مغزی، بیماری‌های قفسه سینه و ریه، سرطان دهان، حلق، حنجره، مری، لوزالمعده، مثانه، کلیه، خون، سینه و دهانه رحم از جمله عوارض مصرف دخانیات از جمله سیگار به شمار می‌روند اما شواهد نشان می‌دهند که ابتلا به این بیماری‌ها، رابطه معناداری با جنسیت دارند.
به گفته کارشناسان، حتی اگر زنان کمتر از مردان در معرض دود سیگار باشند، اما بیشتر از آنها بیمار می‌شوند؛ بطور مثال زنان در سطوح تماس پایین‌تری با دود سیگار به سرطان ریه مبتلا می‌شوند و این سرطان در زنان سیگاری شایع‌تر از مردان سیگاری است، وضعیتی که می‌تواند ناشی از رفتارهای جنسیتی باشد.
سرطان گردن رحم، پوکی استخوان، افزایش مرگ و میر ناشی از سرطان سینه از دیگر عوارض کشیدن سیگار در زنان به شمار می‌رود.
زنان سیگاری باردار نیز به عوارض متعددی از جمله مرگ ناگهانی نوزاد و مشکلات حین زایمان دچار می‌شوند.
همچنین گفته می‌شود نسبت زنان سیگاری به مردان در حال افزایش است به طوری که از نسبت یک به 9 به حدود یک به شش رسیده است، یعنی در حال حاضر به ازای هر شش مرد سیگاری یک زن سیگاری وجود دارد.
براساس اعلام مسوولان، حدود 3 درصد زنان ایرانی سیگار مصرف می‌کنند که در سال‌های اخیر این روند افزایش یافته است.
سیدعلی جواد موسوی روزچهارشنبه درگفت وگو با خبرنگار علمی ایرنا با اشاره به این که مصرف این ماده دخانی آسیب جدی‌تری به ارگان‌های بدن زنان می‌رساند، افزود: زنان دارای هورمون‌های جنسی هستند که این هورمون‌ها گیرندگی بیشتری دارند و به همین دلیل سلول‌ها ذرات مخرب سیگار را بیشتر به خود جذب می‌کنند.
وی با اشاره به تعدد مضرات مصرف سیگار از جمله بروز سرطان‌ها، اظهار کرد: بیماری‌هایی که براثر سیگار ایجاد می‌شوند، در زنان می‌تواند بیشتر از مردان باشد.
موسوی از رسانه‌ها خواست که نسبت به این موضوع اطلاع رسانی بیشتری کنند تا زنان با آگاهی کامل از آسیب‌های ناشی از مصرف سیگار، از مصرف احتمالی دخانیات دست بردارند و زندگی را با سلامتی و تندرستی سپری کنند.
این فوق تخصص ریه یادآور شد: متاسفانه تعداد زنان سیگاری در جامعه ما در حال افزایش است و مصرف سیگار در سال‌های اخیر در بین این قشر بیشتر مشاهده می‌شود.
وی بیان کرد: هرچند این موضوع منحصر به ایران نیست و در تمام کشورها این روند وجود دارد اما زنان ایرانی در سال‌های اخیر به دلایل متعدد بیشتر به مصرف سیگار روی آورده‌اند.

کودکان والدین سیگاری بیشتر در معرض ابتلا به سرطان ریه هستند
موسوی با اشاره به اینکه گودکان دارای والدین سیگاری بیشتر در معرض خطر ابتلا به برخی بیماری‌ها قرار دارند، افزود: این افراد بیشتر از سایر کودکان در معرض ابتلا به بیماری‌هایی مانند انواع آلرژی، آسم و سرطان ریه هستند.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران اظهار کرد: احتمال ابتلا به بیماری برونشیت نیز در این افراد بیشتر از سایر کودکان است و لازم است که والدین سیگاری دستکم در خانه و فضاهای بسته از مصرف سیگار خودداری کنند.
وی همچنین طول مدت قرار گرفتن کودکان در معرض دود سیگار اطرافیان را در میزان خطر ابتلای انها به بیماری‌ها بسیار مهم دانست و گفت: هر چه کودکان مدت طولانی‌تری در معرض دود سیگار قرار بگیرند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری‌ها خواهند بود.
در مطالعه‌ای که محققان دانشگاه روچستر نیویورک انجام داده‌اند مشخص شده که این ماده دخانی برای اطرافیان فرد سیگاری هم به همان اندازه می‌تواند زیان‌ آور است.
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو