رئیس سازمان بیمه سلامت:
مطالبات داروخانه‌ها تا آبان و بدهی بیمارستان‌های دولتی تا شهریورماه پرداخت شد
21 اسفند 1395 ساعت: 17:12رئیس سازمان بیمه سلامت ایران گفت: با کمک سه هزار میلیارد تومانی دولت تاخیر پرداخت به داروخانه‌ها و مطب‌ها به آبان‌ماه رسید، بدهی بیمارستان‌های دولتی تا شهریور 95 تسویه شد و عقب ماندگی پرداخت برای بیمارستان‌های خصوصی به خرداد 95 می‌رسد.
به گزارش سپیدآنلاین به نقل از ایرنا، محمدجواد کبیر روز شنبه در اجلاس مدیران سازمان بیمه بیمه سلامت ایران گفت: سازمان بیمه سلامت ایران حدود 42 هزار بیمارستان، کلینیک، داروخانه، مطب و مرکز پاراکلینیک طرف قرارداد دارد که به علت تاخیر در تامین منابع ماه ها در پرداخت مطالبات آنها عقب بودیم.
وی افزود: از حدود هزار و 640 میلیارد تومانی که از اوراق قرضه به سازمان بیمه سلامت داده شده بود، هزار و 250 میلیارد تومان به دانشگاه های علوم پزشکی پرداخت شد، هزار میلیارد تومان نیز در یک ماه گذشته وصول شد که 250 مییارد تومان آن به مراکز خصوصی و 750 میلیارد تومان دیگر آن به دانشگاه های علوم پزشکی پرداخت شد.
کبیر افزود: سه هزار میلیارد تومان نیز در روزهای گذشته دراختیار سازمان بیمه سلامت قرارگرفت و در مجموع از حدود چهار هزار و 197 میلیارد تومانی در اختیار داشتیم، دو هزار و 800 میلیارد تومان به دانشگاه های علوم پزشکی و هزار و 200 میلیارد تومان به بخش خصوصی پرداخت شد.
رئیس سازمان بیمه سلامت ایران گفت: با این پرداخت ها عقب ماندگی این سازمان به داروخانه ها، مراکز سرپایی دولتی و خصوصی و پاراکلینیک ها به اوایل یا اواخر آبان 95 می رسد، این پرداخت ها برای بیمارستانهای دولتی به شهریور 95 می رسد و مطالبات معوق بیمارستان های خصوصی نیز در اکثر استانها از بهمن و اسفند پارسال به اردیبهشت یا خرداد امسال می رسد.
وی افزود: برای سال آینده نیز اگر افزایش هزینه دارویی حدود پنج درصد باشد با احتساب تورم عمومی 7.5 درصد، هزینه های سازمان بیمه سلامت حدود 20 درصد بالا می رود و اگر افزایش نرخ دارو 10 درصد باشد، افزایش هزینه سازمان بیمه سلامت حداقل 25 درصد پیش بینی می شود. کبیر اضافه کرد: راهنماهای بالینی خدمات درمانی برای مدیریت هزینه های سلامت ابلاغ شده است اما زیرساختهای لازم را برای اجرای آنها در اختیار نداریم و باید دانشگاه های علوم پزشکی و مراکز غیر دولتی نیز در این زمینه همکاری کنند.
کبیر گفت: از بودجه دو هزار و 27 میلیارد تومانی پزشک خانواده نیز اعتباری در اختیار سازمان بیمه سلامت قرار نگرفته است و اگر می خواهیم در سال آینده برنامه پزشک خانواده را در شهرهای تا 100 هزار نفر اجرا کنیم باید سهم سازمان بیمه سلامت از این اعتبار پرداخت شود.
رئیس سازمان بیمه سلامت افزود: سال 95 سال سختی برای سازمان بیمه سلامت بود اما سال سخت تری را در سال 96 در پیش داریم، کل اعتبار این سازمان در سال 96 حدود 16 هزار میلیارد تومان است و باید با صرفه جویی و کنترل هزینه های درمانی و دارویی از این سقف درآمدی تجاوز نکنیم. وی گفت: هر چقدر بتوانیم صرفه جویی کنیم؛ قدرت چانه زنی نظام سلامت از مجلس و دولت برای کسب اعتبارات بیشتر، افزایش می یابد.
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو