حدود ۵۲۰هزار ایرانی کم‌شنوا هستند/ ژنتیک عامل اصلی مشکلات شنوایی » سپید آنلاین
رئیس انجمن علمی شنوایی‌شناسی ایران:
حدود ۵۲۰هزار ایرانی کم‌شنوا هستند/ ژنتیک عامل اصلی مشکلات شنوایی
10 اسفند 1395 ساعت: 16:12رئیس انجمن علمی شنوایی‌شناسی ایران با اشاره به اینکه حدود ۵۲۰ هزار ایرانی کم‌شنوا هستند، گفت: تشخیص ناشنوایی از بدو تولد قابل انجام است، ولی پیش از تولد تشخیص این موضوع امکان‌پذیر نیست.
به گزارش سپیدآنلاین به نقل از فارس، بهرام جلائی در نشست خبری در ارتباط با موضوع کم‌شنوایی و ناشنوایی اظهار داشت: براساس آمار سازمان بهداشت جهانی حدود 360 میلیون نفر در دنیا کم‌شنوا هستند که 32 میلیون نفر از آنها را افراد زیر 15 سال تشکیل می‌دهند، همچنین براساس برخی از آمارها 520 هزار نفر در ایران کم‌شنوا بوده که از نظر من این آمار بیشتر است، چرا که هنوز روش موفقی برای ارزیابی و غربالگری شنوایی نداشته‌ایم.
وی با اشاره به اینکه از یک‌هزار نوزاد متولد شده حدود 3 نوزاد با اختلال شنوایی همراه هستند، گفت: در برخی از استان‌ها رشد کم‌شنوایی بیشتر است. همچنین 50 درصد علت کم‌شنوایی ژنتیکی و 25 درصد عوامل محیطی عفونت و 25 درصد عوامل ناشناخته است.
رئیس انجمن علمی شنوایی‌شناسی ایران با بیان اینکه کم‌شنوایی درجات مختلفی دارد و می‌تواند قسمت‌های مختلف گوش را درگیر سازد، افزود: زمانی که کم‌شنوایی در حد عمیق و شدید باشد باید به سراغ ضایعات گوش داخلی و مشکلات ناشی از عصب برویم.
جلائی خاطرنشان کرد: وزارتخانه‌ها به جای اینکه در راس و پیکان رفع مشکلات مربوط به کم‌شنوایی باشند، باید تعاملات درون‌گروهی خود را بیشتر کنند تا خدمات بهتر و بیشتری به مردم ارائه شود. وی در پایان گفت: تشخیص ناشنوایی از بدو تولد امکان‌پذیر بوده، ولی قبل از تولد این موضوع امکان‌پذیر نیست.
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو