عضو انجمن متخصصین دندانپزشکی ترمیمی هشدار داد:
افزایش شاخص پوسیدگی دندان در کودکان ایرانی
22 بهمن 1395 ساعت: 17:11عضو انجمن متخصصین دندانپزشکی ترمیمی ایران گفت: متاسفانه میزان شاخص پوسیدگی دندان در گروه هدف جامعه که کودکان ۱۲ساله هستند، همچنان رو به افزایش است.
به گزارش سپیدآنلاین به نقل از مهر، کاظم خسروی با اشاره به اینکه طی تحقیقاتی که در کشور درخصوص DMF یا شاخص پوسیدگی دندان در گروه‌های مختلف سنی انجام دادیم به یک آمار ناامیدکننده رسیدیم، اظهار داشت: سلامت دهان و دندان مربوط به سه گروه دولت، مردم و دندانپزشکان است و از آنجا که تعداد دانشکده‌های دندانپزشکی افزایش داشته و همچنین تعداد دندانپزشکان چندین برابر شده ولی متاسفانه وقتی نگاه می‌کنیم هنوز آمار دقیقی از DMF در بین گروه‌های مختلف جامعه نداریم.
این متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی ادامه داد: این نشانه کم‌کاری دانشکده‌ها و دندانپزشکانی است که در سطح کشور پراکنده هستند و با توجه به وجود تعداد درمانگاه‌ها و کلینیک‌های دندانپزشکی که همیشه پر از بیمار است نشان می‌دهد مردم چقدر علاقه‌مند هستند و تا آنجا که امکان دارد خرج سلامت دهان و دندانشان می‌کنند، ولی نتیجه‌ای که وجود دارد این است که سازمان بهداشت جهانی اطلاعاتی داده بود که تا سال ۲۰۱۰ باید کاری کنیم تا MDF برای گروه‌های هدف که ۱۲ ساله‌ها هستند، به زیر یک برسد.
خسروی افزود: ولی متاسفانه بعد از گذشت ۶ سال آمار MDF این گروه سنی رو به افزایش است و تقریباً میزان پوسیدگی این گروه سنی بالای ۴ است و این نشان‌دهنده این است که با وجود اینکه دولت و مردم سرمایه‌گذاری می‌کنند ولی نتیجه معکوس می‌گیریم، متاسفانه بیماری که کشور و مردم ما را درگیر کرده بحث زیبایی است و این بحث زیبایی در تمام رشته‌های دندانپزشکی و پزشکی هم فراگیر شده است.
وی ادامه داد: زیبایی نیاز اصلی جامعه ما نیست، درست است لازم است و باید یاد بگیریم اما نباید تمام هم‌وغم مطالب در کنگره‌ها راجع به زیبایی باشد و متاسفانه نه‌تنها در کنگره‌های دندانپزشکی بلکه در کنگره‌های پزشکی هم این مسئله زیبایی فراگیر شده و ضررش هم این است که میزان پوسیدگی در کشورمان روزبه‌روز در حال افزایش است. استاد دانشکده دندانپزشکی علوم پزشکی اصفهان تصریح کرد: یکی از کارهایی که می‌توان انجام داد تغییر در خط دهی سخنرانی‌ها در کنگره‌ها است که کشور ما به چه نیاز دارد و بیشتر سخنرانی‌ها در خصوص پیشگیری و نقش دندانپزشکان در پیشگیری باشد.
خسروی گفت: پیشنهادی که می‌توان برای کمک به کاهش پوسیدگی دندان‌ها انجام داد این است که از آنجایی که در هر استان یک دانشکده دندانپزشکی وجود دارد و هر دانشکده هم یک گروه آموزشی به‌عنوان گروه سلامت دهان و دندان دارد، پس اگر همه گروه‌های سلامت دهان و دندان دانشکده‌ها، هماهنگ شروع به تحقیق در مورد میزان پوسیدگی گروه‌های مختلف سنی به‌صورت یک پایان‌نامه کنند در پایان سال تحصیلی یک آمار دقیق خواهیم داشت از DMF گروه‌های مختلف سنی که در کشورمان وجود دارند.
عضو انجمن متخصصین دندانپزشکی ترمیمی ایران خاطرنشان کرد: این کار می‌تواند کمک کند تا برای هر استان برنامه‌ریزی دقیق‌تری انجام دهیم و میزان کاهش پوسیدگی را بالا ببریم وگرنه مسیر کنونی اصلاح نشود و تعداد دانشکده‌های دندانپزشکی از ۷۰دانشکده هم بیشتر شود باز نتیجه همین خواهد بود.
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو