رئیس مرکز توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی کشور اعلام کرد:
شناسایی و سقط 1350جنین معلول
27 دی 1395 ساعت: 15:10رئیس مرکز توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی کشور گفت: طی دو سال گذشته 1350جنین معلول شناسایی و با هماهنگی پزشکی قانونی سقط جنین انجام شده، این درحالی است که چنانچه این کودکان به دنیا می‌آمدند و بطور متوسط 18سال زندگی می‌کردند، هزینه‌های مادی، اجتماعی و خانوادگی زیادی بر جامعه تحمیل می‌شد.
به گزارش سپیدآنلاین به نقل از ایسنا، مجید رضازاده درخصوص سقط قانونی جنین با تاکید بر اینکه تنها جنین‌های دارای معلولیت شدید سقط می‌شوند، گفت: به عنوان مثال نابینایی‌ سقط نمی‌شود، اما معلولیت‌های ذهنی شدید که توان زندگی را از فرد می‌گیرند، سقط خواهد شد.
وی با بیان اینکه درحال حاضر پس از انجام مشاوره ژنتیک در صورت لزوم، سقط‌های درمانی انجام می‌شود که از اهمیت بسیاری برخوردار است، گفت: اگر نتیجه آزمایشات ژنتیکی فرد باردار نشان دهد که جنین وی مبتلا به معلولیت شدید است با مجوز سازمان پزشک قانونی تاییدیه سقط درمانی اخذ می‌شود تا نوزاد مبتلا به معلولیت شدید متولد نشود.
رئیس مرکز توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی کشور با تاکید براینکه هزینه فایده مشاوره ژنتیک یک به صد است اظهار کرد: در حال حاضر ۲۵۰مرکز مشاروه ژنتیک در کشور داریم که ۲۰۰مرکز خصوصی بوده و حدود ۴۵مرکز دولتی هستند. رضازاده افزود: چنانچه مراکز خصوصی تشخیص دهند فرد نیازمند آزمایش بضاعت مالی کافی را ندارد از سازمان بهزیستی یارانه گرفته و مشاوره و آزمایش را به صورت رایگان انجام می‌دهند.
وی همچنین با تاکید بر اینکه ۱۷سال است که سازمان بهزیستی کشور درخصوص پیشگیری از بیماری‌های ژنتیک فعالیت می‌کند گفت: در زمینه گسترش آگاهی‌ها در خصوص مسائل ژنتیک و ارتقای آگاهی‌های مردم دچار نقص هستیم. رئیس مرکز توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی کشور درخصوص «مشاوره ژنتیک پیش از ازدواج» اظهار کرد: در گذشته افراد یا اصلا برای مشاوره ژنتیک مراجعه نمی‌کردند یا زمانی به مراکز مشاوره می‌آمدند که باردار بودند که این زمان برای اقدامات انجام شده خیلی کارآمد نیست، این درحالیست که بهترین زمان برای انجام مشاوره ژنتیک زمانی است که فرد هنوز تصمیم به ازدواج نگرفته است.
رضازاده در پایان به اولویت‌های سازمان بهزیستی درخصوص پیشگیری در این زمینه اشاره کرد و گفت: در این زمینه افراد دارای سابقه‌ مرده‌زایی در خود یا خانواده‌هایشان، سقط‌های مکرر، افرادی که در خانواده معلول دارند و حتی کوتاه قدی شدید، کسانی هستند که به آنها توصیه می‌شود به مراکز مشاوره ژنتیک مراجعه کنند.
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو