رئیس سازمان بهزیستی کشور خبر داد؛
اجباری شدن مشاوره ژنتیک در کشور
20 مرداد 1395 ساعت: 18:5رئیس سازمان بهزیستی کشور از اجباری کردن پایلوت مشاوره و آزمایش ژنتیک در 3 استان کشور خبر داد و گفت: «دستاوردهای این اقدام شواهد بسیار قوی را فراهم کرد و باعث شد که در برنامه ششم توسعه پیشنهاد دهیم که اجباری کردن مشاوره و آزمایشات ژنتیک در سراسر کشور اجباری شود.»
به گزارش سپیدآنلاین، انوشیروان محسنی‌بندپی در پنجمین سمینار کشوری مشاوره ژنتیک و نقش آن در پیشگیری از معلولیت‌ها در خصوص آمار تولد نوزادان با بیماری‌های ژنتیکی گفت: «در کشور سالانه 25 تا 30 هزار مورد تولد همراه با معلولیت داریم. معلولیت گاهی بر اثر بیماری یا سانحه است یا گاهی ناشی از اختلالات ژنتیکی است.»
وی با اشاره به وجود ظرفیت تخصصی کشور در این زمینه و در بعد فردی خاطر نشان کرد: «ما باید به سمتی برویم که آثار ناشی از عوارض این اختلالات را کمرنگ‌تر کنیم. سازمان بهزیستی در طی 2ـ3 سال اخیر این موضوع را به عنوان یک اصل در نظام برنامه‌ریزی عملیاتی خود قرار داده است.»
بندپی با اشاره به تولد یک نوزاد با بیماری ژنتیکی بار مالی بر خانواده‌ها گفت: «استفاده از ظرفیت‌های علمی، جوامع را به درجه‌ای از شادابی و پیشرفت رسانده که بتوانند بیماری‌های ژنتیکی را مهار کنند. عوامل محیطی و ارثی جزو موارد برهم زننده سلامت جامعه هستند؛ اگر عوامل محیطی کنترل شوند، موارد ارثی هرچقدر قوی باشند باز هم می‌توان خروجی آن را خفیف کرد.»
رئیس سازمان بهزیستی کشور از موفقیت این سازمان در جلوگیری از 1300 سقط جنین طی سه سال اخیر خبر داد و گفت: «ما پیشنهاد دادیم تمام کسانی که ازدواج می‌کنند حتما مشاوره و آزمایش ژنتیک را انجام دهند و اگر توان پرداخت آن را ندارند سازمان بهزیستی و کمیته امداد می‌توانند آن را تقبل کنند.»
وی همچنین از اجباری کردن پایلوت مشاوره و آزمایش ژنتیک در 3 استان کشور خبر داد و افزود: «دستاوردهای این اقدام شواهد بسیار قوی را فراهم کرد و باعث شد که در برنامه ششم توسعه پیشنهاد دهیم که اجباری کردن مشاوره و آزمایشات ژنتیک در سراسر کشور اجباری شود.»
رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه هنوز در کشور نقاطی وجود دارد که محیط آن باعث تولد کودکان فلج می‌شود، تاکید کرد: «دانشگاه‌ها باید در این زمینه ورود کنند و ژن‌های این مناطق را مورد بررسی قرار دهند. در برنامه پنجم توسعه نیز تاکید شده که باید تحقیقات کاربردی که به نفع جامعه است انجام شود. سازمان بهزیستی آمادگی کمک مالی برای انجام چنین پروژه‌هایی را دارد.»
محسنی‌بندپی تصریح کرد: «در قانون پنجم توسعه به اجباری شدن بیمه همگانی در همه کشور اشاره شده است. مشاوره ژنتیک نیز می‌تواند اجباری شود.»
رئیس سازمان بهزیستی کشور همچنین به همکاری نکردن بیمه‌ها در زمینه پوشش حق مشاوره ژنتیک در بسته تعهدات بیمه پایه اشاره کرد و گفت: «ما پیش‌بینی کردیم که در سال 95، 150 هزار مشاوره برای مشاوره ژنتیک داشته باشیم. در عین حال که منابع سازمان بهزیستی محدود است، اما آن را در اولویت خود قرار داده‌ایم و اگر سازمان‌های بیمه‌گر در این زمینه همکاری نکنند در سال 96 خود سازمان یک واحد بیمه‌گر ایجاد می‌کند.»
پنجمین سمینار کشوری مشاوره ژنتیک و نقش آن در پیشگیری از معلولیت‌ها در سالن همایش‌های رازی در حال برگزاری است.
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو