اعتراضات بی‌سابقه جامعه داروسازی و آزمایشگاهی کشور:
درخواست تجمع و تعطیلی از سوی جامعه داروسازی و آزمایشگاهی کشور برای احقاق حق
26 آبان 1395 ساعت: 16:8در روزهای پایانی آبان و با درپیش بودن تعطیلات اربعین حسینی و البته آلودگی هوای پایتخت؛ و درحالی که تهران در حالت نیمه تعطیل به‌سر می‌برد، انتشار دو نامه اعتراضی هم‌زمان از سوی «انجمن داروسازان ایران» و «مجمع انجمن‌های تشخیص آزمایشگاهی ایران» بسیار جالب بود.
به‌نطر می‌رسد عدم پرداخت به‌موقع مطالبات جامعه داروسازی و پاراکلینیک ایران، این انجمن‌ها را به ستوه آورده و درخواست صدور مجوز برای تجمع آرام دارند و عالی‌ترین مقامات کشور را برای چاره‌جویی به کمک طلبیده‌اند.
به گزارش سپیدآنلاین، متن نامه‌های منتشر شده ازسوی «انجمن داروسازان ایران» و «مجمع انجمن‌های تشخیص آزمایشگاهی ایران» به شرح زیر است:

متن نامه انجمن داروسازان ایران:
جناب آقای دکتر رحمانی فضلی
وزیر محترم کشور
با سلام و احترام
عطف به نامه بدون پاسخ شماره 786/ الف 95 مورخ 25/7/95 این انجمن خطاب به وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی (نامه پیوست)، که رونوشت آن پیش‌تر برای جنابعالی نیز ارسال شده بود، به استحضار می‌رساند که علی‌رغم پیگیری‌های صورت گرفته، تاکنون هیچ اقدام موثری به منظور پرداخت مطالبات داروخانه‌ها و همچنین جبران خسارت دیرکرد از سوی سازمان‌های بیمه، به‌ویژه بیمه سلامت ایران انجام نشده است. لذا درحال حاضر اغلب داروخانه‌های کشور، توان خرید دارو و ارائه آن به بیمه‌شدگان را ندارند، که این می‌تواند آغاز گر یک بحران جدی در سراسر کشور باشد.
در همین راستا نمایندگان داروسازان ایران تقاضا دارند تا در اعتراض به سوء عملکرد سازمان‌های بیمه، در پرداخت دیرهنگام مطالبات داروخانه‌ها(6 تا 8 ماه تاخیر) و عدم پذیرش جبران خسارت دیرکرد(مطابق قانون)، به‌طور هم‌زمان در تمام مراکز استان‌ها، از ساعت 12 روز چهارشنبه مورخ 3/9/95، در مقابل ادارات کل بیمه سلامت، به مدت یک ساعت تجمع آرام برگزار نمایند.
لذا از جنابعالی تقاضا داریم تا برابر قانون فعالیت احزاب، جمعیت‌ها، انجمن‌های سیاسی و صنفی و انجمن‌های اسلامی یا اقلیت‌های دینی مصوب 7/6/1360 مجلس شورای اسلامی و آئین نامه اجرایی قانون مذکور مصوب 30/3/1361، نسبت به صدور مجوز مورد درخواست، دستور اقدامات لازم را صادر فرمائید.
با تشکر
دکتر رهبر مژدهی‌آذر
رئیس انجمن داروسازان ایران
رونوشت:
حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی
جناب آقای دکتر روحانی، ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران
جناب آقای دکتر لاریجانی، ریاست محترم مجلس شورای اسلامی
حضرت آیت الله لاریجانی آملی، ریاست محترم قوه قضائیه
حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی، رئیس محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام
جناب آقای دکتر هاشمی، وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
جناب آقای دکتر ربیعی، وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی
جناب آقای دکتر علوی، وزیر محترم اطلاعات
جناب آقای دکتر دیناروند، معاون محترم وزیر و ریاست سازمان غذا و دارو
جناب آقای دکتر کبریایی‌زاده، رئیس محترم هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی
جناب آقای دکتر نوربخش، مدیر عامل محترم سازمان تامین اجتماعی
جناب آقای دکتر کبیر، مدیر عامل محترم سازمان بیمه سلامت ایران
جناب آقای دکتر زالی، رئیس محترم سازمان نظام پزشکی
اعضای محترم شورای سیاست‌گذاری دارویی سازمان غذا و دارو
اعضای محترم هیات مدیره، بازرسین و روسای شعب انجمن داروسازان سراسر کشور.

متن نامه سرگشاده مجمع انجمن‌های تشخیص آزمایشگاهی ایران:
بسمه تعالی
حضرت حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای دکتر حسن روحانی
مقام عالی ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران
نامه سرگشاده
سر بر سجده الهی می‌گذاریم و به درگاه پروردگار مهربان شکر می‌کنیم که به مردمی سرافراز، آزاده و فرهیخته و بزرگوار با وجود تمامی مشکلات آزمایشگاه‌های تشخیص طبی، خدمات ارائه می‌نماییم.
مشکلات آزمایشگاه‌های تشخیص طبی را که آزمایشگاهیان سال‌هاست با آن مواجه‌اند به حضور حضرتعالی گزارش می‌دهیم تا دولت محترم پاسخ لازم را ارائه نموده و ضمن راهنمایی، ارائه طریق فرمایید.
1. علی‌رغم مکاتبات متعدد (بیش‌از 60مورد) و مصاحبه‌های تفصیلی و موضوعی مسئولین مربوطه به سازمان‌های بیمه‌گر و وزارت رفاه نسبت به رفع مسائل به حقه آزمایشگاه‌های تشخیص طبی همت لازم ننموده و در بی‌جوابی و عدم حل مشکلات، آزمایشگاه‌ها را رها کرده‌اند.
2. آحاد جامعه نسبت به تقبل زحمات شغلی و اخذ حق‌الزحمه باید در امان باشند همان‌طوری که اسلام عزیز و نبی‌اکرم(ص) تاکید می‌نماید که ضمن حفظ کرامت انسان‌ها باید نسبت به پرداخت مزد کارگران قبل از خشک شدن عرق آنها اقدام شود. حدود یک سال است سازمان تامین اجتماعی مطالبات آزمایشگاه‌های تشخیص طبی را پرداخت نکرده است و همچنین حدود هفت ماه است که سازمان بیمه سلامت نیز طلب آزمایشگاه‌ها را پرداخت نکرده‌اند.
3. ضروری است که وزارت بهداشت در طرح تحول نظام سلامت نسبت به تعامل درون بخشی گروه پزشکی و حرف پزشکی توجه خاصی مبذول دارد. متاسفانه در این رابطه پاراکلینیک و به‌ویژه آزمایشگاه‌های تشخیص طبی مورد بی‌مهری قرار گرفته و در تعیین درصد تعرفه سهم خدمات آزمایشگاهی نسبت به گروه‌های دیگر پزشکی ناچیز (3%) محسوب می‌گردد. درصورتی که پیشنهاد صنف حدود 6% می‌باشد که که حقی نیز از آحاد ملت در مراجعه به آزمایشگاه‌ها تضییع نگردد.
4. محاسبه ضرایب ارزش نسبی تست‌های آزمایشگاهی به دستور وزیر بهداشت در کارگروهی متشکل از متخصصین علوم آزمایشگاهی و اقتصاد سلامت و سازمان نظام پزشکی به‌صورت علمی صورت گرفته و در آذر ماه سال 1394 به وزیر بهداشت ارائه و تحویل گردیده است و ایشان نیز به دبیرخانه شورای‌عالی بیمه مستقر در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارجاع نموده‌اند. متاسفانه تاکنون هیچ‌گونه پاسخی از دبیرخانه شورای‌عالی بیمه دریافت نشده است درصورتی که در طی یک ماه این مورد قابل بررسی و حصول نتیجه می‌باشد.
5. جناب رئیس‌جمهور آزمایشگاه‌های تشخیص طبی در نهایت بحران اقتصادی به سر می‌برند و ضربات شدید روحی و روانی پیکره قدرتمند آنان را نحیف کرده و ضعیف شده‌اند. اینک در مواجه با ورشکستگی اقتصادی شب و روز در تب و تاب هستند. بنابراین با این موضوع چگونه ادامه خدمت دهند. نکند خدای نخواسته این زمینه سازی ورود خارجیان به عرصه ارائه خدمات آزمایشگاهی باشد.
برادر گرامی اگر مشکلات حل نشود چند راه بیشتر وجود ندارد:
- آزمایشگاه‌های تشخیص طبی کشور تعطیل و بر بحران بیکاری و فقر اضافه شود.
- پوشش بیمه‌ای خود را قطع کنند.
- تجمع نموده و نارضایتی خود را اعمال نمایند.
با صدای رسا اعلام می‌کنیم اگر مشکلات فوق‌الذکر حل شده و مرتفع گردد در ادامه خدمت به هموطنان عزیز شرمنده نخواهیم شد.
انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی و تشخیص پزشکی ایران، انجمن آسیب‌شناسی ایران، انجمن متخصصین علوم آزمایشگاهی بالینی ایران، انجمن ژنتیک پزشکی ایران
رونوشت:
- دکتر علی لاریجانی رئیس محترم مجلس شورای اسلامی
- جناب آقای آیت‌الله صادق لاریجانی رئیس محترم قوه قضاییه
- رسانه‌های عمومی.
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو