آغاز به کار نظام نوین خدمات بهداشتی در کلان‌شهرها
15 آبان 1395 ساعت: 15:8نظام نوین خدمات بهداشتی کلان‌شهرهای کشور به جز تهران، صبح امروز با حضور وزیر بهداشت، راه‌اندازی و شبکه بهداشت شهری در آنها تکمیل شد.
به گزارش سپیدآنلاین به نقل از وزارت بهداشت، نظام نوین خدمات بهداشتی در کلان‌شهرهای کرج، قم، تبریز، اصفهان و چندین شهر دیگر و همچنین پنج مرکز بهداشت شهرستان مشهد از طریق ارتباط زنده ویدیویی به صورت همزمان توسط وزیر بهداشت افتتاح شد.
این نظام که یکی از برنامه‌های تحول در حوزه بهداشت در قالب طرح تحول سلامت است، به باز طراحی شبکه بهداشت شهری مربوط می‌شود که در سال‌های گذشته انجام نشده بود و امروز، در قالب این نظام، امکان دسترسی مردم ساکن در مناطق شهری به خدمات فعال بهداشتی فراهم شده است.
مرکز بهداشت شماره یک مشهد با پوشش جمعیت یک میلیون و 153هزار نفر و 41خانه بهداشت، چهار مرکز خدمات جامع سلامت روستایی، 34پایگاه سلامت شهری و 19مرکز جامع سلامت شهری در ناحیه جنوب‌غربی شهر مشهد، مرکز بهداشت شماره 2 مشهد در محدوده جنوب شرق مشهد و جمعیت تحت پوشش 570 هزار نفر با دارا بودن 49پایگاه سلامت و 16مرکز جامع خدمات سلامت، مرکز بهداشت شماره 3مشهد در محدوده مرکزی شهر مشهد با جمعیت یک میلیون و 113هزار نفر و 78پایگاه سلامت و 44مرکز جامع خدمات سلامت، مرکز بهداشت شماره 5 مشهد در محدوده جنوب شرق مشهد و جمعیت تحت پوشش 630هزار نفری و 34 خانه بهداشت، شش مرکز خدمات جامع سلامت روستایی، 58پایگاه سلامت شهری و 22مرکز جامع خدمات سلامت شهری و مرکز بهداشت ثامن مشهد با جمعیت تحت پوشش 103هزار نفری مجاوران و 25میلیون نفری زائران حرم امام رضا(ع) در محدوده حرم مطهر با دارا بودن 20پایگاه سلامت و 7مرکز جامع خدمات سلامت به صورت همزمان افتتاح شدند.
در قالب نظام نوین خدمات بهداشتی کشور، به ازای هر 12هزار و 500 نفر، یک پایگاه سلامت و به ازای هر 45 تا 50 هزار نفر، یک مرکز جامع خدمات سلامت در نقاط شهری راه‌اندازی شده است و هر مرکز جامع خدمات سلامت، چهار پایگاه سلامت را پوشش می‌دهد.
در پایگاه‌های سلامت، چندین کارشناس مراقب سلامت و در مراکز جامع خدمات سلامت، علاوه بر مراقبین سلامت، پزشک، دندانپزشک، کارشناس تغذیه و سلامت روان به ارائه خدمات به مردم می‌پردازند.
اواخر سال گذشته، شبکه بهداشت در مناطق حاشیه شهرها و شهرهای کمتر از 50هزار نفر، برای جمعیت حدود 24میلیون نفری فراهم شد و اکنون این خدمات برای مردم کلان‌شهر مشهد و سایر کلان‌شهرها به غیر از تهران فراهم شده‌است و مقدمه‌ای برای اجرای پزشک خانواده و نظام ارجاع خواهد بود.
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو