دبیر مرکز ملی اطلاع‌رسانی داروها و سموم تشریح کرد:
آمار مسمومیت‌ها در کشور
12 آبان 1395 ساعت: 15:8دبیر ستاد مرکزی و مرکز ملی اطلاع‌رسانی داروها و سموم جزئیاتی مسمومیت با مواد مخدر و محرک، سموم و مواد شوینده و تریاک‌های حاوی سرب را اعلام و نسبت به مسمومیت کودکان در منزل با مواد شیمیایی هشدار داد.
به گزارش سپیدآنلاین به نقل از ایسنا، یسنا به‌منش درباره بیشترین نوع مسمومیت در کشور، با بیان اینکه بیشترین مسمومیتی که در این سال‌ها منجر به فوت شده است، مسمومیت ناشی از سوءمصرف مواد بوده است و بین ۵۷ تا ۶۵درصد از مرگ و میر در هر سال به دلیل استعمال مواد و عوارض ناشی از اعتیاد به مواد مخدر و مواد محرک اتفاق افتاده است، گفت: «البته مرگ ناشی از سوءمصرف مواد می‌تواند شامل مسمومیت حاد مواد که حدود ۵۵درصد است، مرگ ناشی از عوارض مصرف طولانی مدت و بیماری‌های ناشی از آن مانند عفونت‌های ایدز، هپاتیت و ...که در حدود ۳۷درصد رخ می‌دهد و مرگ ناشی از مصرف مواد روانگردان در حدود 8درصد اتفاق می‌افتد، است.»
وی با اشاره به مسمومیت با فلز سرب در معتادان به تریاک که در سال جاری به‌طور ناگهانی در کشور بالا رفت، ادامه داد: «اغلب مسمومین به سرب افرادی بودند که با مصرف تریاک آلوده به سرب دچار مسمومیت شده بودند. در این زمینه باید توجه کرد که قاچاقچیان مواد مخدر با هدف افزودن وزن محموله خود به صورت دستی به آن سرب اضافه می‌کنند و معتادان به تریاک با مصرف ماده آلوده با سرب، مسموم می‌شوند.»
وی با بیان اینکه بنابر آمار سازمان پزشکی قانونی کشور، متاسفانه ۸۰درصد از موارد مرگ ناشی از مسمومیت در مردان و ۲۰درصد آن در زنان رخ می‌دهد، افزود: «البته تفکیک جنسی مسمومینی که به بیمارستان‌های مرجع مسمومیت‌ مراجعه می‌کنند، از الگوی مشابهی در کل کشور تبعیت نمی‌کند. به عنوان مثال در بیمارستان لقمان حکیم تهران یا بیمارستان امام رضای مشهد، درصد مسمومین مرد از زن بیشتر است.»
به‌منش ادامه داد: «این درحالی است که در مسمومانی که به بیمارستان‌های استان اصفهان مراجعه کردند، می‌بینیم که درصد زنان بالاتر است. از سوی دیگر سازمان پزشکی قانونی کشور اعلام کرده است که مرگ ناشی از مسمومیت در مردان چهار برابر زنان است و عمدتا مسمومیت‌های مردان با مواد خطرناک‌تر رخ داده است.»
دبیر ستاد مرکزی و مرکز ملی اطلاع‌رسانی داروها و سموم با بیان اینکه از نظر پراکندگی سنی، عمدتا مسمومان مراجعه‌کننده به بیمارستان در محدوده سنی جوان یعنی ۲۰ تا ۴۰ساله قرار دارند، اظهار کرد: «بعد از آن رتبه بعدی مسمومیت در نوجوانان و در نهایت به افراد بالای ۴۰سال و همچنین زیر ۱۲سال می‌رسد.» به‌منش افزود: «همچنین از میان مشاغل مختلف جامعه، بیشترین شیوع مسمومیت در زنان خانه‌دار دیده می‌شود و نکته مهم این است که ۸۹درصد از موارد مسمومیت، در منزل بروز می‌کنند و این موضوع ضرورت ایمن‌سازی منازل را نشان می‌دهد.»
وی ادامه داد: «همچنین مواد شیمیایی، شوینده‌های خانگی، حشره‌کش‌ها، داروها، مواد آرایشی و بهداشتی را به کمدهای بالایی منتقل کرده و در صورت امکان درب آنها را قفل کنید. در عین حال از نگهداری داروها در یخچال خودداری کنید؛ چراکه داروهای انگشت شماری نیازمند نگهداری در یخچال‌اند و به طور کلی نگهداری دارو در یخچال بسیار اشتباه است.»
دبیر ستاد مرکزی و مرکز ملی اطلاع‌رسانی داروها و سموم با بیان اینکه ما همه ساله شاهد مرگ کودکان و نزدیکان معتادانی هستیم که دوره درمان اعتیاد خود را با داروی متادون طی می‌کنند، اظهار کرد: «نگهداری شربت متادون خصوصا در بطری‌های مواد آشامیدنی مانند نوشابه و شیشه‌های دارویی، تا به حال منجر به مرگ ده‌ها کودک و حتی بزرگسال شده است. در عین حال تاکید می‌کنم که داروهای معمول هیچ نیاز به نگهداری در یخچال ندارند و پس از سپری شدن دوره درمان باید دور ریخته شوند. از طرفی داروهای مورد نیاز را هم باید در کمد قفل‌دار و دور از دسترس و در ارتفاعی بالاتر از دسترسی کودک نگه داشت.»
به‌منش افزود: «خانواده‌ها باید توجه کنند هنگامی که به کودک‌شان دارو می‌دهند، از کلماتی مانند آبنبات یا شربت میوه و ... استفاده نکنند؛ چراکه این امر کودک را راغب به مصرف دارو خواهد کرد. در عین حال به طور کلی از نگهداری دارو در اتاق خواب و کشوهای پاتختی، کیف دستی و در بسته‌بندی‌های مواد غذایی خودداری کنید، اسباب‌بازی‌های دارای باتری مینیاتوری برای کودکان نخرید و مراقب بلعیده شدن این نوع باتری‌ها توسط کودکان باشید.»
وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش با بیان اینکه مسمومیت‌های دارویی و مسمومیت با سموم دفع آفات نباتی، بالاترین علت مسمومیت‌های تعمدی را به خود اختصاص می‌دهند، گفت: «در عین حال مرگ ناشی از مسمومیت به دلیل مصرف تعمدی قرص برنج در طی سال‌های اخیر به تدریج روندی کاهشی را طی کرده است.» به گفته به‌منش، میزان مرگ‌ و میر ناشی از مسمومیت با سمومی مانند قرص برنج، سموم دفع آفات نباتی، الکل، جونده‌کش‌ها و سیانور ۱۵ تا ۱۸درصد بوده است و در این بین قرص برنج با بیش از نیمی از موارد مسمومیت ناشی از سموم یاد شده، جلودار مسمومیت‌های منجر به مرگ ناشی از سموم محسوب می‌شود و به‌طور کلی قرص برنج علت ۱۰درصد از مرگ‌های ناشی از مسمومیت را به خود اختصاص می دهد.
وی ادامه داد: در عین حال درباره مسمومیت ناشی از سموم باید گفت که از سال ۱۳۹۲ تا نیمه نخست سال ۱۳۹۵ به تدریج آمار مرگ ناشی از مسمومیت با سم کاهش یافته است. همچنین خوشبختانه میزان مرگ ناشی از سم فسفیدآلومینیوم یا همان قرص برنج نیز از سال ۱۳۹۲ تا نیمه نخست ۱۳۹۵ کاهش یافته است و از ۱۱.۷درصد به ۹.۷درصد رسیده است.
دبیر ستاد مرکزی و مرکز ملی اطلاع‌رسانی داروها و سموم اضافه کرد: تعداد مسمومانی که به دلیل مصرف قرص برنج به بیمارستان مراجعه کرده‌اند نیز رو به کاهش بوده است و این کاهش مشهود است. البته حتی یک مورد از این مسمومیت‌ هم نباید مشاهده شود. چراکه توزیع و خرید و فروش این سم جهت استفاده خانگی در سطح کشور ممنوع بوده و کالای قاچاق محسوب شده و خرید و فروش و استفاده آن مجازات به دنبال دارد.»
به‌منش در پایان به مردم توصیه کرد که در هنگام مواجهه با مسمومیت از طریق تماس با کد دو شماره تلفن ۱۴۹۰ با مرکز اطلاع‌رسانی داروها و سموم تماس گرفته و یا با شماره‌گیری ۱۱۵ از اورژانس کمک بگیرند.
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو