وزیر تعاون، کار و رفاه‌اجتماعی خبر داد؛
پوشش بیمه‌ای ١۵ هزار نفر از اتباع خارجی در کشور
30 شهریور 1395 ساعت: 16:6وزیر تعاون، کار و رفاه‌اجتماعی با اشاره به حضور ٢ میلیون نیروی کار خارجی در ایران از پوشش بیمه‌ای ١۵ هزار نفر از اتباع خارجی در کشور خبر داد.
به گزارش سپیدآنلاین، علی ربیعی در مراسم رونمایی از سامانه اداره کل اتباع سازمان تامین‌اجتماعی و رونمایی از کتاب مجموعه قوانین و مقررات تامین‌اجتماعی اتباع خارجی و ایرانیان خارج از کشور، تاکید کرد: «هر ایرانی در هرکجای دنیا، یک شهروند ایرانی و صاحب حق است و باید از حقوق او حمایت کنیم.»
وی افزود: «امروز ٣٠٠ میلیون نیروی کار مهاجر در دنیا داریم و این تعداد می‌تواند معرف پنجمین کشور پرجمعیت مجازی در دنیا محسوب شوند و جابجایی پولی این نیروها ۶٠٠ میلیارد دلار است.»
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه یکی از اقدامات برای برگشت سرمایه به کشور، بیمه ایرانیان خارج از کشور است، گفت: «باید به سمت بالابردن سهم خود از این گردش مالی ۶٠٠ میلیارد دلاری برویم.»
وی با اشاره به سنت مهاجرت در دنیا گفت: «در گذشته جریان مهاجرت از کشورهای جنوب به سمت شمال بود و امروز با پدیده مهاجرت از جنوب به جنوب روبرو هستیم. به عنوان مثال مهاجرت از ایران به کره، ژاپن، کشورهای حاشیه خلیج فارس و... صورت می‌گیرد. حتی دنیا در حال تجربه مهاجرت از شمال به جنوب است و عاملی شده تا نیروهای مهاجر در کشورها شکل بگیرند.»
ربیعی با بیان اینکه نسبت جمعیت تحصیل کرده و زمینه‌های شغلی در هرکشور از عوامل مهاجرت است بیان کرد: «در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مسئله مهاجرت را به دقت بررسی می‌کنیم. دیدگاه‌های اولیه نادرستی که به فرار مغزها تعبیر می‌شد وجود داشت. رویکرد ما در مهاجرت نیروی کار و حتی صادرات نیروی انسانی و اتصال آنها به سرزمین مادری‌شان است. مهمترین استراتژی این است که برای افرادی که به خارج می‌روند تسهیل در تردد سرمایه و ایمن‌سازی زندگی آینده درسرزمین مادری را رقم بزنیم.»
وی به دو عامل اصلی قیمت نیروی کار و دانش و مهارت نیروی متخصص اشاره کرد و گفت: «تفاوت کشورها سبب می‌شود برخی تمایل به پذیرش و برخی تمایل به اعزام نیروی کار داشته باشند، اما ایران هم پذیرنده نیروی کار و هم اعزام کننده است و اگر نیروی غیررسمی را در نظر بگیریم می‌توانیم بگوییم نزدیک به ٢ میلیون شغل ایرانی توسط خارجی ها اداره می‌شود.»
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ضمن تاکید بر ضرورت ثبات نیروی کار و امنیت شغلی شاغلان خارجی عنوان کرد: «تامین‌اجتماعی هم ایجاد زمینه روانی و امنیت برای ایرانیان و هم ثبات شغلی خارجیان در ایران را دنبال می‌کند.»
ربیعی حمایت با ثبات از نیروی کار و پوشش بیمه‌ای و صدور شناسنامه کار و معافیت گمرکی برای دارندگان کارت‌های گواهی شغلی را از اقداماتی که در وزارت کار دنبال می‌شود دانست و گفت: «ایجاد دفاتر کاریابی در کشورهایی که بالای ١۵٠٠ نیروی کار ایرانی دارند را در دستور کار داریم. همچنین خودداری از حذف یارانه کارگران ایرانی حاشیه خلیج فارس را دنبال می‌کنیم.»
وی از پوشش بیمه‌ای ١۵٠٠٠ نیروی کار خارجی خبر داد و گفت: «بیش از ٣٠٠ هزار نیروی کار ایرانی در حاشیه خلیج فارس، ٢٠٠ هزار نفر در امارات، ۵٠٠٠ نیروی کار در عمان داریم و روبه رشد است و پیش‌بینی می‌کنیم ٣٠ هزار نیروی کار ایرانی در عراق به ویژه کردستان و بیش از ۵٠٠ هزار ایرانی شاغل در اروپا، کانادا و شرق آسیا داشته باشیم.»
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو