همکاری وزارت بهداشت و سازمان دامپزشکی برای جلوگیری از مقاومت میکروبی آنتی‌بیوتیک‌ها
23 مرداد 1395 ساعت: 16:5دبیر کمیته کشوری تجویز و مصرف منطقی دارو سازمان غذا و دارو گفت: «با سازمان دامپزشکی برای جلوگیری از مقاومت میکروبی آنتی‌بیوتیک‌ها اتفاق‌نظر داریم.»
به گزارش سپیدآنلاین به نقل از روابط عمومی سازمان غذا و دارو، فاطمه سلیمانی گفت: «پس از ظهور میکروب‌های مقاوم دانشمندان تلاش کردند تا درراستای مبارزه با آن، آنتی‌بیوتیک‌های جدیدی به‌وجود آورند. این روند منجر به تولید آنتی‌بیوتیک‌های جدید و ظهور میکروب‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک‌ها شد که در ادامه بی‌اثر شدن آنتی‌بیوتیک‌ها در درمان برخی از بیماری‌های عفونی باعث نگرانی دانشمندان شد.»
سلیمانی تصریح کرد: «این مقاومت میکروب‌ها نسبت به آنتی‌بیوتیک‌ها به کشوری خاصی تعلق ندارد و پدیده‌ای جهانی است. به همین دلیل لازم بود یک سری فعالیت‌ها در زمینه جلوگیری از مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها انجام شود. کمیته کشوری تجویز و مصرف منطقی دارو دستورالعمل و قوانینی را تدوین و به داروخانه‌ها ابلاغ کرد. دبیر کمیته کشوری تجویز و مصرف منطقی دارو سازمان غذا و دارو افزود: «در زمینه دامپزشکی و دامپروری و استفاده از آنتی‌بیوتیک یکی دو سال گذشته کمیته کشوری تجویز و مصرف منطقی دارو سازمان غذا و دارو جلسات متعددی با مسئولین سازمان دامپزشکی برگزار کرد و خوشبختانه برای جلوگیری از مقاومت میکروبی آنتی‌بیوتیک‌ها بین دو سازمان اتقاق‌نظر خوبی وجود داشته است.»
وی افزود: «به‌منظور آموزش تجویز منطقی آنتی‌بیوتیک‌ها 25حلقه فیلم آموزشی در زمینه نحوه تجویز صحیح آنتی‌بیوتیک ویژه آموزش پزشکان عمومی و متخصص که توسط اساتید گروه عفونی تدریس شده است، در کمیته کشوری تجویز و مصرف منطقی دارو تهیه و برای استفاده پزشکان، در اختیار معاونت‌های غذا و داروی سراسر کشور قرار داده شده است.»
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو