وضعیت را بهتر نمی کنید، حداقل اوضاع را خراب تر نکنید
آیین‌نامه‌ای که به فساد نظام دارویی منتهی می‌شود
2 مرداد 1395 ساعت: 15:5گزارش‌های چند ماه اخیر نشان می‌دهد داروسازان به عنوان بخشی از نظام درمانی کشور نسبت به بسیاری از تصمیمات وزارت بهداشت معترض بوده و خواهان حضور پر رنگ‌تر در فرایندهای تصمیم‌سازی حوزه بهداشت و درمان هستند. آنها طرح تاسیس داروخانه‌های زنجیره‌ای، افزایش بی‌رویه تعداد دانشجویان داروسازی، طرح تاسیس داروخانه در کلینیک‌های ویژه و ابلاغیه اخیر وزارت بهداشت در خصوص تاسیس داروخانه‌های گیاهی را معارض نظام دارویی کشور تعبیر می‌کنند.
به گزارش سپیدآنلاین، دبیر انجمن داروسازان ایران در این خصوص گفت:‌ «امروزه در همه دنیا اراده‌ای قدرتمند و مبتنی بر تجربیات علمی برای کاهش مصرف داروهای شیمیایی بپاخواسته که جامعه ایران اعم از مردم و صاحب نظران دارویی نیز از آن استقبال می‌کنند. اتفاقا حکیمان قدیم ایرانی نیز ترجیح می‌دادند تا حد امکان کمتر دارو تجویز کنند. این‌ یک آرزوی دیرین است که بتوانیم با اجرای سیاست‌های پیشگیری و ارتقای سلامتی، مصرف داروهای شیمیایی را کاهش دهیم و برای این منظور گیاهان دارویی و داروهای گیاهی توان بالقوه‌ای دارند. بنابراین انجمن به هیچ وجه مخالف بهره‌مندی مردم شریفمان از مزایای فراورده‌های گیاهی نیست و اتفاقا آن را یک دغدغه جدی می‌داند.»
سیدمهدی سجادی در ادامه افزود: «واقعیت این است که مواجهه انجمن داروسازان ایران با این مقوله از جنس دلسوزی، آینده‌نگری و صیانت از دستاوردهای نظام دارویی است و موضوع، به هیچ وجه صرف منافع صنفی نیست. نگرانی بابت سوءاستفاده‌هایی است که ممکن است مشکل‌ساز شوند و نظام دارویی کشور را از ریل‌گذاری‌های صورت گرفته خارج کند. ما این موضوع را بارها با سازمان‌های ذی‌ربط مطرح کرده‌ایم و در سه سال گذشته در مکاتبات و حضور در جلسات شورای سیاست‌گذاری سازمان غذا و دارو مرتبا اعلام کرده‌ایم تاسیس داروخانه طبیعی و سنتی را به هیج وجه در جهت توسعه طب سنتی و ساماندهی عطاری‌های موجود ندانسته و تنها بعنوان یک موسسه موازی در عملکرد و تعاریف داروخانه‌های موجود بر هم زننده ارائه خدمات دارویی و سردرگمی بیماران تلقی می‌کند. ما سایه دومینوی فساد و انحراف را در این برنامه به وضوح می‌بینیم.»
سجادی خاطرنشان کرد:‌ «در همه جای دنیا دولت‌ها پذیرفته‌اند که به تنهایی نمی‌توانند بهترین تصمیمات را بگیرند و منافع ملی ایجاب می‌کند ضمن پرهیز از تصمیمات شتابزده و سلیقه‌ای، تجربیات شکل گرفته در انجمن‌های تخصصی را در فرایند تصمیم‌سازی‌های خود وارد کنند. لذا پیشنهاد مشخص ما این است که به منظور جلوگیری از وهن نظام دارویی، وزارت بهداشت اوضاع فردا را خراب‌تر از دیروز نکند. ابطال این آیین‌نامه غیر کارشناسی و پر از اشکال را در دستور کار خود قرار دهد تا با همفکری کلیه صاحبنظران و ذینفعان، تصمیم منطقی و آینده پژوهانه در این خصوص اتخاذ شود.»
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو