6/8درصد کودکان کشور کوتاهی قد دارند
30 آبان 1394 ساعت: 14:86/8درصد کودکان کشور کوتاهی قد دارندمعاون بهداشت وزیر بهداشت گفت: «درحال حاضر 6/8درصد کودکان کشور کوتاهی قد دارند و بیشترین شیوع کوتاه قدی در استان سیستان وبلوچستان با 20/7درصد است.»
به گزارش سپید‌آبلاین به نقل از ایرنا، علی‌اکبر سیاری با اشاره به برخی آمارهای سوءتغذیه در کشور افزود: «آمارهای وزارت بهداشت نشان می‌دهد وضعیت توزیع کوتاه قدی در بین کودکان کشور مناسب نیست و حدود 6/8درصد این کودکان کوتاه قد هستند و مهم‌ترین علت این مسئله نیز سوءتغذیه است. که این مشکل بویژه در استان‌های محروم شیوع بالایی دارد. همچنین بررسی‌ها نشان می‌دهد که 4/1درصد کودکان کشور دچار کم‌وزنی و چهاردرصد دچار لاغری هستند.»
سیاری افزود: «شیوع گواتر نیز در بین کودکان کشور حدود 5/7درصد است که بیشترین آن با 9/2درصد در استان ایلام است. همچنین یکی از ریزمغذی‌هایی که به‌شدت در بین کودکان کشور با کمبود مواجه است، «روی» است. به‌طوری که 13درصد کودکان زیر شش‌سال با کمبود این ماده مغذی مواجه هستند و 20درصد افراد بین 15 تا 20سال کشور نیز کمبود «روی» دارند.»
معاون بهداشت اضافه کرد: «وضعیت کمبود ویتامین‌ها دربین کودکان، نوجوانان و زنان نامناسب است. به‌عنوان مثال حدود 11درصد نوجوانان کشور دچار کمبود ویتامینa هستند و 28درصد زنان نیز با کمبود این ویتامین مواجه هستند.
گفتنی است سیاری پیش از این نیز از شیوع بالای 20درصدی سوءتغذیه در کشور خبر داده بود. سوء‌تغذیه به کمبود املاح و مواد معدنی و نیز کمبود ویتامین‌ها مربوط است که به‌علت گرسنگی سلولی به وجود می‌آید. یعنی ممکن است فرد همزمان با چاقی و دریافت کالری بیش‌از حد با کمبود ویتامین و املاح مواجه و دچار سوءتغذیه باشد.
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو