معاون آموزشی وزیر بهداشت خبر داد:
راه‌اندازی رشته تخصصی پزشک خانواده
14 آذر 1394 ساعت: 15:9معاون آموزشی وزیر بهداشت گفت: «برای نخستین بار رشته تخصصی پزشک خانواده از بهمن ماه در برخی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ایجاد می‌شود.»
به گزارش سپیدآنلاین به نقل از ایرنا، باقر لاریجانی افزود: «آزمون پذیرش دانشجو برای رشته تخصصی پزشک خانواده به‌زودی برگزار می‌شود و اولین گروه دانشجویان این رشته تخصصی برای بهمن‌ماه پذیرش می‌شوند. البته پذیرش دانشجو در این رشته براساس مصوبه سال گذشته شورای گسترش دانشگاه‌های کشور انجام می‌شود که در این مرحله فقط 70دانشجو در برخی دانشگاه‌های علوم پزشکی پذیرش می‌شود.»
لاریجانی اضافه کرد: «هدف از پذیرش دانشجو در رشته تخصصی پزشک خانواده در این مرحله، تامین کادر هیات علمی این رشته در دانشگاه‌های علوم پزشکی مادر است و بنای وزارت بهداشت این است که مسیر پذیرش دانشجو در این رشته بسیار آهسته طی شود.»
لاریجانی تصریح کرد: «باید ابتدا بررسی کنیم که ثمرات تربیت متخصص پزشک خانواده در کشور چیست و بعد از آن برای گسترش این رشته تصمیم‌گیری ‌شود.»
وی گفت: «تعدادی از کارشناسان وزارت بهداشت نیز به خارج از کشور اعزام شده‌اند تا دوره‌های آموزش پزشک خانواده را در آن کشورها بررسی کنند. البته هدف از اعزام این افراد این است که با بازگشت آنها به کشور بتوانیم همه اطلاعات لازم را برای گرفتن یک تصمیم درزمینه گسترش رشته پزشک خانواده در کشور در اختیار داشته باشیم.»
پزشک خانواده طرحی است که در قانون برنامه توسعه پنجم به‌عنوان مهم‌ترین برنامه اصلاح نظام سلامت کشور تعیین شده است. مطابق این برنامه برای یک تعداد جمعیت مشخص(مثلا هر سه‌هزار نفر) یک پزشک خانواده به‌عنوان مسئول سلامت تعیین می‌شود. پزشک خانواده باید برای هر یک از افراد تحت پوشش خود پرونده سلامت تشکیل دهد و وضعیت سلامت هر ایرانی را از زمان تولد تا مرگ در زمان سلامت و بیماری پیگیری کند.
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو