رئیس انجمن علمی اپتومتری ایران:
جایگاه اپتومتریست‌ها در طرح تحول نظام سلامت دیده نشده‌ است
19 تیر 1395 ساعت: 19:4رئیس انجمن علمی اپتومتری ایران گفت: «جایگاه اپتومتریست‌ها در طرح تحول نظام سلامت و برنامه پزشک خانواده دیده نشده و جامعه اپتومتری خواستار ‌ بیمه خدمات اپتومتری هستند.»
به گزارش سپیدآنلاین به نقل از ایلنا،‌ علی میرزاجانی رئیس انجمن علمی اپتومتری ایران با بیان این مطلب گفت: «متاسفانه جایگاه اپتومتریست‌ها در طرح تحول نظام سلامت و برنامه پزشک خانواده دیده نشده و جامعه اپتومتری خواستار ‌ بیمه خدمات اپتومتری هستند.»
میرزاجانی درباره آخرین وضعیت غربالگری تنبلی چشم و آمارهای مرتبط با آن اظهار کرد: «اپتو متریست‌ها حدود 20سال است که در زمینه غربالگری تنبلی چشم و درمان به کمک سازمان بهزیستی فعالیت می‌کنند.» وی افزود: «هیچ آمار دقیقی که بتوانیم درباره تغییر نرخ تنبلی چشم ارائه کنیم، تا امروز نداشته‌ایم، اما سازمان بهزیستی آمارهایی دارد که نشان می‌دهد شیوع این بیماری در تمام کشور رو به کاهش است. برای داشتن آمار دقیق در این زمینه، باید از یک معیار مشخص به صورت فراگیر در تمام کشور استفاده کنیم.»
میرزاجانی اضافه کرد: «من به عنوان یک اپتومتریست، می‌بینم که نسبت به سال‌های گذشته کمتر پیش می‌آید که یک کودک 10ساله مراجعه کند و از تنبلی چشم خود مطلع نباشد. اما چرا ما نمی‌گوییم که همه آنها درمان شدند؟ چون متاسفانه با وجود پیگیری‌های زیاد جامعه اپتومتریست‌ها در خصوص پوشش بیمه‌ای خدمات اپتومتری، تا امروز در این زمینه موفق نبودیم.»
رئیس نوزدهمین کنگره سراسری اپتومتری ایران ادامه داد: «سازمان بهزیستی،کودک دچار تنبلی چشم را شناسایی می‌کند و به اپتومتریست ارجاع می‌دهد، او هم درمان را شروع می‌کند ولی این درمان‌ها به‌صورت دوره‌ای انجام می‌شود؛ یعنی کودک باید پنج یا شش جلسه در ماه به پزشک مراجعه کند، اما بسیاری از خانواده‌هایی که از نظر مالی متوسط یا رو به پایین هستند، امکان دارد در همان جلسه‌های اول یا دوم درمان را رها کنند و آن را ادامه ندهند.»
میرزاجانی از بیمه نشدن خدمات اپتومتریست‌ها انتقاد کرد و گفت: «اپتومتریست‌ها تنبلی چشم را درمان می‌کنند، ولی هیچ یک از خدمات معاینه آنها تحت پوشش بیمه نیست. بیمه‌ها هم همیشه می‌گویند بودجه نداریم. در آمریکا و کشورهای پیشرفته، بیمه برای برداشتن نمره عینک، هزینه نمی‌کند چون در جامعه خطر زا نیست.»
میرزاجانی به جایگاه اپتومتریست‌ها در طرح تحول نظام سلامت اشاره کرد و افزود: «جایگاه اپتومتریست‌ها در نظام ارجاع و طرح تحول تایید نشده است، درصورتی که حدود 70درصد از خدمات مربوط به چشم، توسط معایناتی که در سطح یک انجام می‌شود، می‌تواند تحت پوشش قرار گیرد. 30درصد باقی مانده به دست تخصص‌های دیگر گروه چشم پزشکی انجام می‌شود.»
رئیس انجمن اپتومتری تصریح کرد: «امروز در طرح پزشک خانواده، بیمار برای دریافت عینک پیرچشمی ساده هم به متخصص چشم ارجاع داده می‌شود و به اپتو متریست ارجاع نمی‌شود؛‌ چون خدمات آنها پوشش بیمه‌ای ندارد و بیمار باید 15هزار تومان پول ویزیت دهد. درصورتی که با مراجعه به متخصص، تنها 3000تومان از 30هزار تومان هزینه ویزیت می‌پردازد.»
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو