وظیفه وزارت بهداشت در کاهش آلودگی هوا، ایجاد حساسیت است
14 تیر 1395 ساعت: 18:4سخنگوی وزارت بهداشت نقش این وزارتخانه را در مواجهه با پدیده انتشار ریزگردها در هوا، «آگاهسازی» و حساسیت دادن به دستگاه‌های دیگر و مردم دانست.
به گزارش خبرنگار «سپیدآنلاین»، ایرج حریرچی گفت:‌ «درمورد ریزگردها ما در انتهای زنجیره هستیم و عوامل بسیاری در این زمینه موثر هستند. از تغییر عوامل زیست محیطی مثبت و منفی توسط بشر گرفته تا تغییر اقلیم در کشورهای همسایه. مثلا استفاده از آب در یک کشوری موجب خشکی در کشور دیگری می‌شود و گرد و خاک آن را ما تحمل می‌کنیم. البته کمبود بارندگی و استفاده نامناسب از آب‌های سطحی و مجاورت بعضی صنایع با شهرها هم چنین آلودگی‌هایی را باعث می‌شود.» حریرچی نقش وزارت بهداشت به عنوان متولی نظام سلامت را آگاهسازی و حساسیت دادن به دستگاه‌های دیگر و مردم توصیف کرد و گفت: «با توجه به همین آگاه‌سازی‌ها و البته اینکه آلودگی هوا در تعطیلات و در ماه مبارک رمضان بود، باعث شد که نسبت به دفعات قبلی تعداد کمتری مصدوم شوند.» قائم‌مقام وزیر بهداشت تاکید کرد:‌ «ما باید برای وقوع این اتفاقات آماده باشیم و برای این آمادگی‌ها مانورهایی برگزار می‌شود. حتی گاهی عملیات این مانورها را به طور واقعی انجام می‌دهیم. مثلا الان تعدادی تخت را خالی و آماده برای درمان کسانی که آسیب دیده‌اند، کرده‌ایم.» وی محاسبه و نسبت دادن آمار فوت افراد به آلودگی هوا را بسیار پیچیده‌ دانست و گفت: «قاعدتا کسانی که نارسایی‌های تنفسی دارند، به نسبت به این آلودگی‌ها حساسترند ولی اینکه اعلام شود چه میزان از این فوت‌ها مستقیما تحت تاثیر آلودگی‌ها است، به این سادگی نیست.»
سخنگوی وزارت بهداشت همچنین با اشاره به آغاز فصل تابستان و اقبال بیشتر مردم به ورزش شنا و استفاده از استخرها اظهار داشت:‌ «وظیفه ما از طرفی تضمین استانداردها است از لحاظ اینکه میزان کلر آب به چه اندازه باشد، مباحث مربوط به دمای آب، عفونت‌های آب، استانداردهای مربوط به محیط استخر به چه شکل باشد و چه امکاناتی داشته باشد. ضمن اینکه بازرسی‌های دوره‌ای هم انجام می‌دهیم و اگر تخلفی باشد برخورد می‌شود.» وی افزود: «البته ما مشکلاتی هم در سواحل و رودخانه‌ها داریم. یکی از نگرانی‌های ما غرق شدگی‌ها است که هم در این‌خصوص و هم درمورد آلودگی آب در بعضی جاها تذکرات لازم داده می‌شود.» حریرچی درباره اینکه گفته می‌شود بعضی استخرها به جای استفاده از کلر از موارد سفیدکننده استفاده می‌کنند، تاکید کرد: «اگر گزارش‌هایی به ما برسد، قطعا رسیدگی می‌کنیم. اما همین کلر هم اگر از حد لازم فراتر باشد، مضر است.»
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو