تجویز داروهای شبه‌افیونی با نظارت بر پزشکان کاهش می‌یابد
24 خرداد 1395 ساعت: 21:3یک بررسی جدید نشان می‌دهد که پزشکان در ایالت‌هایی از آمریکا که تجویز ضدردهای مخدرد تحت نظارت است،، حدود یک‌سوم کمتر تمایل به تجویز داروهای شبه‌افیونی اعتیادآور و خطرناک به بیماران دارند.
به گزارش رویترز این پژوهش نشان داد اجرای برنامه‌های نظارت بر دارو در ۲۴ ایالت آمریکا، منجر به کاهش بی‌درنگ ۳۰ درصدی در تجویز داروهای شبه‌افیونی‌های قرار گرفته در فهرست II، اعتیادآورترین این داروها، به بیماران شکایت‌کننده از درد شده است.

یوهوآ بائو، سرپرست این پژوهش گفت: «ما در حال حرکت در جهت افزایش آگاهی درباره تجویز بیش‌ازحد این داروها هستیم؛ اما همچنان راه بسیاری برای تغییر فرهنگ و عادت تجویز داروهای ضددرد مخدرد باقی مانده است.»

محققان ۲۶۲۷۵ مراجعه به پزشک برای درد را در ۲۴ ایالتی بررسی کردند که برنامه‌های نظارت بر تجویز دارو در آنها از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۰ اجرا شده بود.

در این ایالت‌ها احتمال تجویز یک داروی شبه‌افیونی بوسیله پزشکان از ۵٫۵ درصد به ۳٫۷ درصد رسیده است که کاهشی بیش از ۳۰ درصد را نشان می‌دهد.

یافته‌های این بررسی فرضیه این پژوهشگران را ثابت می‌کند که برنامه‌های نظارت بر تجویز داروی پزشکان که در بسیاری از ایالت‌ها به اجرا درآمده است، ابزاری موثر برای مبارزه با همه‌گیری اعتیاد به داروهای شبه‌افیونی است.

دکتر کالیب الکساندر از مرکز ایمنی و کارآیی دارو جانز هاپکینز در بالتیمور آمریکا گفت: «شیوه‌ای جادویی برای حل این مشکل وجود ندارد. لازم است این مداخلات در امتداد یک طیف از تولیدکنندگان تا مصرف‌کنندگان نهایی انجام شود. مهم است که میزان اعتیاد، صدمات و مرگ‌ومیرها را در ذهن داشته باشیم.»

بر اساس آمار مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا در سال ۲۰۱۴، نزدیک به دو میلیون آمریکایی از داروهای شبه‌افیونی نسخه‌ای سوءاستفاده کرده یا به آنها وابسته هستند.

تخمین‌ها نشان می‌دهند که مرگ‌ومیر ناشی از مصرف بیش‌ازاندازه این داروها، از ۱۹۹۹ چهار برابر شده است. بیش از 165 هزار آمریکایی از ۱۹۹۹ تا ۲۰۱۴ به همین دلیل درگذشته‌اند.

به گفته آلکساندر، برخی از این مرگ‌ها در صورت دسترسی پزشکان به پایگاه داده‌های نظارت بر تجویز دارو، قابل‌اجتناب بودند؛ این داده‌ها می‌توانند نشان دهند چه موقع بیماران به نام خود از چندین پزشک، داروهای شبه‌افیونی گرفته‌اند.
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو