واکسن آزمایشی مالاریا در پیشگیری موثر است
28 اردیبهشت 1395 ساعت: 16:2نتایج یک مطالعه کوچک نشان می‌دهد که واکسن آزمایشی مالاریا برای اکثریت بزرگسالان در برابر این بیماری که توسط پشه منتقل می‌شود، به مدت یک سال مصونیت ایجاد می‌کند.
به گزارش هلث‌دی همچنین این یافته‌ها نشان دادند کسانی که واکسن دریافت کردند، دیگر قادر به انتقال این بیماری به سایرین نبودند.

به گفته کیرستن لایک از دانشگاه مریلند و سرپرست این برسی، این نتایج بسیار مهم هستند. مالاریا تاثیر مخربی بر کودکان به‌ویژه در آفریقا دارد. این واکسن می‌تواند به مسافران، کارکنان نظامی و کودکان در مناطق مالاریاخیز کمک کند.

در حال حاضر هیچ واکسنی برای مالاریا به‌جز این واکسن آزمایشی به نام PfSPZ وجود ندارد. محققان با حمایت موسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی آمریکا، در حال آزمایش این واکسن در بخش‌هایی از آفریقا هستند.

پژوهشگران در فاز یک این کارآزمایی بالینی، یک گروه ۱۰۱ نفری از افراد سالم داوطلب را در محیط تحت کنترل در معرض مالاریا قرار دادند. هیچ‌کدام از شرکت‌کنندگان هرگز به مالاریا مبتلا نشده بودند.

از این گروه، ۵۹ نفر واکسنی دریافت کردند که محتوی انگل زنده و ضعیف‌شده پلاسمودیوم فالسیپاروم است. افرادی که واکسن زدند، بر اساس میزان واکسن، تعداد ایمن‌سازی و نحوه تزریق به سه گروه تقسیم شدند. سایر شرکت‌کنندگان واکسن دریافت نکردند.

پژوهشگران اثربخشی این واکسن را با بررسی سطوح انگل مالاریا در نمونه‌های خونی گرفته‌شده از داوطلبان تعیین کردند. آن‌ها دریافتند که تزریق وریدی این واکسن نسبت به تزریق عضلانی، ایمنی بهتری ایجاد می‌کند. با افزایش دوز این واکسن، نتایج بهتری مشاهده شدند.
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو