سرمایه‌گذاری در حوزه سلامت، تخصصی و دردسرساز است
26 اردیبهشت 1395 ساعت: 20:2عضو هیئت‌ مدیره هولدینگ سلامت آریا گفت: «کسانی که پول و سرمایه در اختیار دارند، علاقه‌ای به ورود در اقتصاد سلامت ندارند و کسانی هم که تخصص و علاقه‌مندی به این حوزه دارند، از پول و سرمایه لازم برخوردار نیستند.»
عبدالله یونسی در گفت‌وگو با سپیدآنلاین مشکل بزرگ موجود بر سر راه سرمایه‌گذاری در حوزه سلامت را مسئله «هزینه و فایده» خواند و تصریح کرد: «ما در سرمایه‌گذاری، مشکل فایده و هزینه داریم. درواقع برای شرکت‌هایی که قرار است وارد سرمایه‌گذاری در فیلدهای پزشکی، بهداشتی و درمانی ‌شوند، مشخص نیست که آورده آنها با برداشت سودشان همخوانی دارد یا نه.» وی جدا بودن اقتصاد سلامت از اقتصاد کلان کشور را به عنوان یکی از مشکلات جدی این حوزه قلمداد کرد و افزود: «این مسئله باعث می‌شود اقتصاد سلامت و اقتصاد کلان کشور در برخی موارد با هم همخوانی نداشته باشند.» عضو هیئت مدیره شرکت سلامت آریا در توضیح این مطلب خاطرنشان کرد: «عمده اقتصاد کشور ما، دولتی است. در اقتصاد دولتی، کشورهای مختلف با توجه به نیازهایی که بررسی و برآورد می‌کنند، از برخی طرح‌‌ها حمایت می‌کنند. به عنوان مثال ممکن است برای یک دولتی بحث «انرژی» در الویت قرار داشته باشد و بنابراین همه بودجه‌ها به سمت انرژی خواهد رفت. یا اینکه برای دولتی مسکن اهمیت بیشتری داشته باشد که در این‌صورت بخش اعظم بودجه‌های آن دولت به سمت مسکن سرازیر خواهد شد.» یونسی ادامه داد: «در چنین اقتصادهایی پول و سرمایه در اختیار بانک‌ها و بازار سرمایه است و اینها هم عمدتا علاقه زیادی برای ورود به بخش سلامت ندارند.» وی علت عدم تمایل بانک‌ها به سرمایه‌گذاری در حوزه سلامت را اینگونه تشریح کرد: «سرمایه‌گذاری در حوزه سلامت، تخصصی و دردسرساز است. ضمن اینکه صاحبان سرمایه معتقدند در نظام اقتصادی سلامت، به میزانی که سرمایه‌گذاری می‌کنند، سود مناسبی برداشت نمی‌کنند. بنابراین کسانی که پول و سرمایه در اختیار دارند، علاقه‌ای به ورود در اقتصاد سلامت ندارند و کسانی هم که تخصص و علاقه‌مندی به این حوزه دارند، از پول و سرمایه لازم برخوردار نیستند.»
عضو هیئت مدیره هولدینگ آریا همچنین اظهار داشت: «به گفته خود دولت، سرمایه و انرژی زیادی در طرح تحول نظام سلامت هزینه شده است، به همین دلیل دولت می‌خواهد بین سرمایه زیادی که به میدان آورده و سرمایه‌ای که می‌تواند از طرف بخش خصوصی در نظام سلامت هزینه شود،‌ تعادل و بالانس ایجاد کند. این که چقدر می‌تواند در این راه موفقیت کسب کند را باید در آینده دید.»
یونسی برگزاری برنامه‌هایی نظیر همایش‌های معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری را مفید فایده دانست و گفت:‌ «برگزاری چنین همایش‌هایی باعث می‌شود که اقتصاد سلامت، جایی در اقتصاد کلان کشور جایی پیدا کند.»
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو