داروسازان می‌توانند از بیماری‌های مزمن مراقبت کنند
13 اردیبهشت 1395 ساعت: 22:2یک بررسی تازه نشان می‌دهد داروسازان در صورت دریافت اجازه برای نظارت بر سلامت افراد ممکن است بهتر از پزشکان به کنترل بیماری مزمن در بیماران کمک کنند و فشارخون، کلسترول و میزان قند خون آن‌ها را طبیعی نگهدارند.
به گزارش هلث دی همچنین این مطالعه آشکار کرد که داروسازان قادر به مدیریت بیماری‌های مزمن با تقریباً با همان بازدهی پزشکان هستند.

البته دکتر تیموتی ویلت استاد دانشکده پزشکی دانشگاه مینه‌سوتا و سرپرست این مطالعه گفت که شواهد کنونی ثابت نمی‌کند درصورتی‌که داروساز مراقبت فرد را بر عهده بگیرد، سلامت عمومی بیمار بهبود یابد.

او و همکارانش همچنین نتوانستد نشان دهند که مراقبت‌های درمانی بوسیله داروسازان به افزایش طول عمر یا کاهش نشانه‌های بیماری‌های مزمن مثل بیماری قلبی و دیابت کمک می‌کند.

علت علاقه به مراقبت‌های داروساز محور، عدم وجود پزشکان کافی در برخی از ایالت‌های آمریکا است. سایر کارمندان خدمات درمانی مانند پرستاران یا دستیاران پزشکی هم به خاطر این کمبودها و جهت رفع کمبودها به کار گرفته شده‌اند.

قانون جدید کنگره آمریکا داروسازان را به‌عنوان ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی معرفی می‌کند و حقوق پرداختی به آن‌ها نیز در مناطقی که با کمبود پزشک مواجه هستند، از طریق بیمه درمانی مدیکر صورت می‌گیرد.

محققان برای ارزیابی توانایی داروسازان در مدیریت بیماری مزمن اشخاص، ۶۳ مطالعه منتشرشده را بررسی کردند که شامل ۶۵ جمعیت بیمار متفاوت با بیش از ۳۳۰۰۰ بیمار بودند.

یافته‌های این بررسی همچنین نشان داد بیمارانی که از مراقبت داروساز محور استفاده کردند نسبت به کسانی که از مراقبت‌های معمول بهره بردند، تمایل بیشتری به دریافت خدماتی مثل سنجش فشارخون، کلسترول و قند خون ابراز می‌کنند.

نتایج این مطالعه در ژورنال Annals of Internal Medicine منتشر شده است.
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو