داشتن دوستان زیاد درد را کم می‌کند
13 اردیبهشت 1395 ساعت: 00:2یک مطالعه جدید در بریتانیا نشان می‌دهد که داشتن دوستان زیاد هم می‌تواند احساس خوبی به شما منتقل کند و هم احساس درد را در شما کاهش دهد.
به نوشته لایوساینس افرادی که در این مطالعه شرکت کرده بودند، شبکه‌های اجتماعی بزرگ‌تری داشتند و به نظر می‌رسید از قابلیت تحمل درد بالاتری برخوردار هستند.

محققان در این مطالعه به بررسی ارتباطات اجتماعی وسیع‌تر و میزان بالاتر مواد شیمیایی موجود در مغز با نام اندروفین پرداختند. اندروفین با احساسات لذت و همچنین کاهش احساس درد مرتبط است. اندورفین‌ها (مرفین‌های درون‌زا) مسکن‌های قوی‌تر نسبت به داروی مرفین هستند.

کاترینا جانسون، دانشجوی دکترای روانشناسی تجربی در دانشگاه آکسفورد و نویسنده اصلی این مطالعه می‌گوید: «مطالعات پیشین هم درباره انسان‌ها و هم درباره حیوانات نشان داده بود که میزان اندروفین با تعلقات اجتماعی ارتباط دارد.»

او در ادامه گفت: «اندروفین نقش مسکن طبیعی را در بدن ایفا می‌کند و به همین خاطر محققان معیار سنجش تحمل درد را، میزان اندروفین قرار داده بودند.» هدف مطالعه جدید، آزمودن ارتباط میان تعاملات اجتماعی و ایجاد احساسات مثبت بود؛ زیرا این‌گونه تعاملات، احساسات مثبت را برمی‌انگیزانند که موجب جذب اندروفین در برخی گیرنده‌های مغزی می‌شود.»

محققان همچنین می‌گویند این تحقیق یک رابطه علی و معلولی بین داشتن تعاملات اجتماعی گسترده و ترشح اندروفین در مغز را نشان نمی‌دهد و صرفاً ارتباط میان تحمل درد و اندازه شبکه‌های اجتماعی را نشان می‌دهد. تحقیقات بیشتر برای درک اندازه شبکه‌های اجتماعی افراد و میزان ترشح اندروفین مغز در این زمینه لازم است.
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو