یک عضو کمیسیون بهداشت مجلس:
مجلس نهم حامی بزرگ طرح‌تحول نظام سلامت بوده‌است
8 آذر 1394 ساعت: 19:9نعمت‌الله منوچهری با اشاره به رابطه خوب مجلس نهم و وزارت‌بهداشت دولت یازدهم گفت:« در پیشبرد اهداف وزارت بهداشت در حوزه سلامت، حمایت‌های مجلس را به ویژه در زمینه تخصیص اعتبارات نمی‌توان نادیده گرفت. بنابراین موفقیت‌های حاصل شده به مفهوم تعامل مناسب میان دولت و مجلس در این حوزه بوده‌است.»
رابطه دولت‌ها و مجلس‌ها یکی از موضوعات تامل برانگیز است و معمولا سوژه بسیاری از رسانه‌ها در پایان دوره هر یک از این دو نهاد می‌شود. نسبت و رابطه دولت یازدهم و مجلس نهم در حوزه سلامت نیز از این قاعده مستثنی نیست. در این زمینه، نعمت‌الله منوچهری، عضو کمیسیون بهداشت مجلس، با نزدیک‌شدن به پایان مجلس نهم به سپید آنلاین گفت:« طرح تحول نظام سلامت در دولت یازدهم کلید خورد و با همکاری و همراهی مجلس ادامه‌پیدا کرد. مجلس حامی بزرگ وزارت بهداشت در این برنامه بوده‌است.»
وی در ادامه به انتقاد از عملکرد وزارت‌بهداشت پرداخت و گفت:«اعتباراتی که از هدفمندی یارانه‌ها و مالیات بر ارزش افزوده حاصل چنان مناسب بود که ما انتظار داشتیم به مرور زمان نیاز به افزایش اعتبارات، کاهش پیدا کند اما وقتی همه برنامه‌های ما با محوریت درمان است، این هدف محقق نشد و همچنان بهداشت و درمان ما با کمبود اعتبارات مواجه است.»
نماینده مردم اورامانات در ادامه افزود:« وقتی بودجه به سمت درمان می‌رود، طبیعی است که عملکردها و پرداخت‌ها به سمت بخش درمان رود و عملکرد بیمارستان‌ها و فعالیت‌های حوزه سلامت بر مبنای میزان و کمیت درمان شود. در این مدت انقدر بر درمان تاکید آن‌قدر بر درمان تاکید شده‌است، که حتی برخی برای منافع خود، بیمارسازی صورت می‌گیرد.»
منوچهری با بیان اینکه ما برای موفقیت در بهداشت و درمان باید نظام ارجاع و سطح‌بندی را در نظر گیریم، تصریح کرد:« از ابتدای طرح تحول نظام سلامت برای تحقق اهداف آن، بودجه‌های کلانی برای وزارت‌بهداشت و وزارتخانه‌های درگیر در این طرح در نظر گرفته‌شد اما آنچنان که باید و مورد نیازاست مورد توجه قرار نگرفت. متاسفانه ما در برنامه‌نویسی‌هایمان ایده‌آل فکر می‌کنیم و همین موجب می‌شود که برنامه‌ها و بودجه‌ها با شرایط موجود و واقعیات همخوانی نداشته‌باشد.»
وی در پایان تاکید کرد:«ما در برنامه‌ریزی‌هایمان اولویت بندی مناسبی نداشتیم. چنانچه می‌بینید در اشتغال و بهبود معیشت هم همواره شاهد چنین سومدیریت‌ها بوده‌ایم. امیدواریم این طرح به سرنوشت طرح‌های اقتصادی‌مان مبتلا نشود.»
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو