ظریف:ادعاها درباره پرونده گذشته هسته ای اعتبار ندارد/توقع از 1+5 عمل به تعهدات است
8 آذر 1394 ساعت: 18:9وزیر امور خارجه ایران گفت: همواره اعلام کرده ایم که موضوعات مربوط به ادعاهای مطرح شده درباره گذشته برنامه هسته ای ایران از اعتبار برخوردار نیست.
به گزارش ایرنا، محمدجواد ظریف روز یکشنبه در نشست خبری مشترک با نیکوس کوتزیاس وزیر خارجه یونان در پاسخ به سوالی در خصوص گزارش یوکیا آمانو در بسته شدن پرونده PMD افزود: ما درباره نقشه راه با آژانس توافق کردیم یک بار برای همیشه این موضوعات را از سر راه برداریم و آژانس هم تایید کرده است که ایران همه سوالات را پاسخ داده است و نقشه راه را انجام داده است.
وی ادامه داد: ما منتظر گزارش آمانو هستیم و مهم تر از گزارش آمانو منتظر تصمیم شورای حکام برای بستن مسایل گذشته هستیم که به غلط به آن PMD گفته می شد چون برنامه های ایران هیچ بعد نظامی نداشته که به آن پی. ام. دی گفته شود.

به گفته وزیر امورخارجه در برنامه اقدام مشترک هم اسم این مسایل تحت عنوان مسایل گذشته و حال است و ما یقین داریم که با جدیت باید مسایل گذشته و حال در قطعنامه شورای حکام که احتمالا طی دو سه هفته آینده صادر می شود، بسته شود.
ظریف ادامه داد: امیدواریم گزارش آقای آمانو به بسته شدن این موضوع کمک کند و اگر این گزارش واقعیات را مطرح کند با توجه به همکاری تایید شده ایران و آژانس باید به همین سمت برود.
وی گفت: همانطور که بارها اعلام کرده ایم دستور رهبر معظم انقلاب هم مبنی بر همین امر بود که بسته شدن پرونده لازمه ادامه اجرای برجام است که البته این نکته در خود برجام ذکر شده و تعهد اعضای 1+5 بر برجام است که پرونده را مختومه کنند.
وی با اشاره به تاکید رهبری بر اجرای صحیح برجام ابراز امیدواری کرد شاهد اجرای صحیح برجام باشیم و توقع ما از 1+5 این است که به تعهدات خود عمل کند.
رئیس دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: عمل کردن به تعهدات باعث می شود برجام پایه محکمی برای تقویت همکاری ها در آینده، عبور از یک مساله بی دلیل و ورود به مسایلی همچون همکاری در زمینه های مبارزه با افراط گرایی، تروریسم و خشونت در این منطقه حساس باشد.
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو