یک‌پنجم مردم جهان تا سال ۲۰۱۵ به چاقی مبتلا خواهند شد
13 فروردین 1395 ساعت: 22:1یک بررسی جدید نشان می‌دهد همه‌گیری چاقی جهانی شده است و ممکن است وضعیت آن بدتر از حدی باشد که تصور می‌رفت.
به گزارش سی‌ان‌ان این بررسی که نتایج آن در ژورنال لنست منتشر شده است، نشان می‌دهد که اگر روندهای کنونی ادامه یابد، ۱۸ درصد مردان و ۲۱ درصد زنان تا سال ۲۰۲۵ چاق خواهند شد.
بر اساس نتایج این بررسی در طول چهار دهه میزان چاقی در جهان در میان مردان سه برابر و در میان زنان دو برابر شده است.

این مقاله روندهای شاخص توده بدنی را از سال ۱۹۷۵ تا ۲۰۱۵ را در ۲۰۰ کشور مقایسه کرده است.

ازجمله نتایج جالب‌توجه دیگر این بررسی می‌توان به این موارد اشاره کرد:

- میزان افراد چاق در اغلب کشورها بیشتر از افراد دچار کمبود وزن بود.
- میزان مردان چاق در ۱۳۶ کشور بیشتر از مردان دچار کمبود وزن و در ۱۶۵ کشور شمار زنان چاق بیش از شمار زنان دچار کمبود وزن بود.
- در دو کشور شیوع چاقی در مردان کمتر از یک درصد بود: بروندی و تیمور- لست. در کشورهای تیمور- لست، ژاپن، ویتنام، کره شمالی، کامبوج و بنگلادش کشورهایی هستند که شیوع چاقی در آن‌ها کمتر از ۵ درصد است.
- جای شگفتی نبود که کشورهای انگلیسی‌زبان پردرآمد (استرالیا، کانادا، ایرلند، نیوزیلند، بریتانیا و ایالات‌متحده) محل زندگی بیش از یک‌چهارم افراد بسیار چاق جهان باشند. در رده دوم از این لحاظ کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا قرار می‌گرفتند که بیش از ۲۶ میلیون افراد به‌شدت چاق در آن‌ها زندگی می‌کنند که معادل ۱۲.۹ درصد جمعیت به‌شدت چاق جهان است.
- ۴۰ تا ۵۰ درصد از زنان در چندین کشور منطقه کارائیب و خاورمیانه چاق هستند.
- چین که در سال ۱۹۷۵ ازلحاظ میزان چاقی شدید در میان مردان در رده شصتم و در میان زنان در رده چهل و یکم قرار داشت، در سال ۲۰۱۴ ازلحاظ چاقی شدید هم در مردان و هم در زنان به رده دوم رسیده است.
- بااین‌وجود ایالات‌متحده آمریکا ازلحاظ چاقی هنوز در رده اول قرار می‌گیرد. بیش از یک‌چهارم مردان به‌شدت چاق و یک‌پنجم زنان به‌شدت چاق در جهان در این کشور زندگی می‌کنند. این بررسی تخمین می‌زند که تا سال ۲۰۱۵ در ایالات‌متحده آمریکا ۴۳ درصد زنان و ۴۵ درصد مردان چاق خواهند شد.
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو