حریرچی از شب چهارشنبه‌سوری با عنوان مشکلی «قابل توجه» نام برد
آمادگی وزارت بهداشت برای «پیشگیری» و «درمان»
24 اسفند 1394 ساعت: 18:12سخنگوی وزارت بهداشت در آخرین نشست خبری سال 94، آمارهایی از حوادث و آسیب‌های شب چهارشنبه ‌سوری سال گذشته ارائه کرد و «افزایش آگاهی‌های عمومی» و «معرفی جایگزین‌های مناسب» برای رفتارهای پرخطر سه‌شنبه آخر سال را ازجمله راه‌های پیشگیری از حوادث و سوانح این شب‌ دانست.
به گزارش خبرنگار «سپیدآنلاین» ایرج حریرچی تصریح کرد: «واقعیت این است که چهارشنبه سوری مشکل قابل توجهی برای ما شده، اما به 2 صورت می‌توان از مشکلات و خطرات آن پیشگیری کرد. یکی افزایش آگاهی درمورد خطرات این رفتارها و دیگری معرفی جایگزین‌های مناسب.» وی افزود: «جوانان ما شور و اشتیاق داشته و نشاط و هیجان می‌خواهند. بنابراین باید برای آنها آلترناتیوهایی منطبق با باورهای فرهنگی، دینی و ملی خودمان ارائه کنیم تا به این رفتارهای خطرناک روی نیاورند.»
قائم‌مقام وزیر بهداشت با بیان اینکه چون وزارت بهداشت در انتهای زنجیره قرار دارد، مجبور است برای مقابله با حوادث احتمالی آمادگی داشته باشد، گفت: «امسال هم در بخش‌های «پیشگیری» و «درمان»، آمادگی کامل داریم.» وی همچنین آمار مصدومین و آسیب‌دیده‌های چهارشنبه‌سوری سال گذشته را به این شرح ارائه داد: «اسفندماه سال گذشته، 2502 مراجعه به اورژانس بیمارستانی صورت گرفته است. در انتقال 459 سانحه‌دیده هم از اورژانس پیش‌بیمارستانی (115) استفاده شده است. گروه سنی نوجوان و جوان بیشترین آسیب‌دیدگی را داشتند. به این ترتیب که 9/42 درصد از آسیب‌دیدگی‌ها مربوط به سنین 5 تا 19 سال بود و 5/26 درصد از آنها مربوط به سنین 20 الی 29 سال بود که جمعا حدود 70 درصد از کل آسیب‌ها را شامل می‌شود. 33 درصد از آسیب‌دیده‌ها، دانش‌آموز بودند. متاسفانه در میان آسیب‌دیده‌ها تعدادی هم وجود داشتند که حتی مشارکتی در این رفتارهای پرخطر نداشته و صرفا رهگذر یا تماشاچی بوده‌اند. 50 درصد از آسیب‌دیدگی‌ها بر اثر سوختگی و 3/43 درصد بر اثر بریدگی بود. نکته دیگر اینکه 93 درصد از آسیب‌ها در مناطق شهری رخ داده و در مناطق روستایی شاهد آسیب‌های کمتری بودیم. شایع‌ترین اعضای آسیب‌دیده «دست‌ها» با آمار 36 درصد و «چشم‌ها» با آمار 23 درصد بودند. نهایتا در انتهای سال گذشته به علت سوانح چهارشنبه‌سوری، 10 مورد فوت از استان‌های مختلف گزارش شده است.»
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو