رئیس انستیتو تغذیه ایران تاکید کرد؛
80 تا 95 درصد افراد جامعه دچار کمبود ویتامین D هستند
7 آذر 1394 ساعت: 16:9ویتامین D یکی از ریزمغذی‌ها و عناصری است که اخیرا روی آن مباحث زیادی است. این ویتامین در ارتباط با جذب کلسیم و در ارتباط با تشدید و شیوع بسیاری از بیماری‌های ایمنی قرار دارد، به همین لحاظ مورد توجه محققان و متخصصان بالینی قرار گرفته است.
به گزارش سپید آنلاین، رئیس انستیتو تغذیه ایران در خصوص جذب ویتامین D به خبرنگار ما گفت: «در ایران علی‌رغم مناطق آفتاب‌خیزی که وجود دارد هنوز متاسفانه با مشکل شیوع بالای کمبود ویتامین D در کشور روبه‌رو هستیم.»
به گفته مجید حاجی‌فرجی طبق تحقیقاتی که طی 10 سال گذشته در انستیتو تغذیه و صنایع کشور و همچنین مراکز تحقیقاتی سایر کشورها انجام شده متاسفانه بین 80 تا بالای 95 درصد از افراد جامعه در انواع قشرها، سنین و جنس مختلف به درجات مختلفی از کمبود ویتامین D مبتلا هستند.»
حاجی‌فرجی کمبود این ویتامین را تنها به مشکل نرمی استخوان در کودکان درحال رشد و پوکی استخوان در افراد سالمند منتهی نکرد و افزود: «این موضوع به اینجا ختم نمی‌شود. بحث ارتباط این موضوع با بیماری‌های غیر واگیر و بیماری‌های خود ایمنی نیز مطرح است.»
وی با تاکید بر اینکه از جمله بیماری غیرواگیر بسیار مرتبط با کمبود این ویتامین، بیماری دیابت است، تصریح کرد: «افراد دیابتی، سطح ویتامین D بسیار کمتری از افراد سالم دارند. همچنین در بیماری‌های خود ایمنی چون ام.اس و سایر بیماری‌ها این موضوع دیده شده است.»
رئیس انستیتو تغذیه ایران توصیه کرد: «افراد نامبرده لازم است مکمل‌های ویتامین D دریافت کنند. یکی از کارهایی که در این سال‌ها انجام شده، غنی‌سازی مواد غذایی مناسب با ویتامین D است که سال‌ها پیش با غنی‌کردن شیر و آب‌میوه‌های صنعتی کار تحقیقاتی و مداخله‌ای انجام شده است.»
وی با صحه گذاشتن روی غنی‌سازی ویتامین D تاکید کرد: «امید است هم شیر مدارس و هم شیر تولیدی غنی شود، باشد که مصرف آن با قیمت مناسب در جامعه بالا رود.»
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو