فاصله نژادی در مرگ‌ومیرهای ناشی از سرطان کمتر می‌شود
5 اسفند 1394 ساعت: 02:12گزارش منتشر شده از سوی انجمن سرطان آمریکا می‌گوید فاصله نژادی در مرگ‌ومیرهای ناشی از بیشتر سرطان‌ها (به‌جز دو سرطان) در میان سیاهان و سفیدپوستان در حال کم شدن است.
این گزارش اشاره می‌کند که فاصله مرگ‌ومیرهای ناشی از سرطان ‍پستان بین زنان سیاه‌پوست و سفیدپوست بیشتر شده است. این فاصله شدید در مرگ‌ومیرهای ناشی از سرطان روده بزرگ در مردان نیز همچنان به قوت خود باقی است. محققان اظهار داشته‌اند که این عدم توازن به‌احتمال‌زیاد ناشی از نابرابری در دسترسی به مراقبت، غربالگری و درمان است.

محقق اصلی این تحقیق کارول دسانتیس، متخصص اپیدمیولوژی در انجمن سرطان آمریکا گفت: «خبر خوش این است که میزان مرگ‌ومیرهای ناشی از سرطان در میان زنان سیاه‌پوست در بسیاری از سرطان‌های رده اول در حال کاهش است، اما در مقایسه با سفیدپوستان پیشرفت چشمگیری نداشته است.»

میزان مرگ‌ومیر مردان سیاه‌پوست در اثر سرطان روده بزرگ، 50 درصد بیشتر از سفیدپوستان است. او در ادامه می‌گوید: «برای همه سرطان‌های مهم، مرگ‌ومیرها در میان سیاه‌پوستان بیشتر از سفیدپوستان است.»

دسانتیس گفت: «مرگ‌ومیرهای ناشی از سرطان به خاطر بهبود وضعیت غربالگری و تشخیص زودهنگام و پیشرفت در مراقبت‌ها و درمان‌های موثرتر سرطان‌ها کاهش‌یافته است اما هنوز نابرابری‌ها وجود دارد زیرا همه افراد نمی‌توانند به بهترین درمان‌های سرطان دسترسی داشته باشد.» او در ادامه گفت: «نابرابری در مراقبت‌ها بیشتر به دلایل اقتصادی است تا دلایل نژادی، زیرا ما سیاه‌پوستان فقیر زیادی داریم.»

این نتایج 22 فوریه در CA: A Cancer Journal for Clinicians منتشرشده است.
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو