چین و هند بیشترین مرگ زودرس سالانه ناشی از آلودگی هوا در جهان را دارند
27 بهمن 1394 ساعت: 02:11یک بررسی جدید جدید نشان می‌دهد که هر سال کیفیت بد هوا باعث مرگ زودرس بیش از 2 میلیون نفر در در چین و هند – بیش از نیمی از کل موارد این مرگ‌ها در جهان- می‌شود.
به گزارش هلث‌دی نیوز دانشمندان می‌گویند اقدامات فعلی برای محدود کردن ورود مواد آلاینده به هوا ناکافی است و لازم است کارهای بیشتری برای پیشگیری از افزایش تعداد این مرگ‌های زودرس ناشی از آلودگی هوا در دو دهه آینده انجام شود.

به گفته کارشناسان، آلودگی هوا چهارمین عامل خطرساز عمده در مرگ‌ومیر جهانی و در حال حاضر مهم‌ترین عامل خطرساز زیست‌محیطی برای بیماری‌ها است.

بررسی پژوهشگران بین‌المللی نشان داد که 55 درصد مرگ‌ومیرهای مربوط به آلودگی هوا در چین و هند رخ می‌دهد. به گفته این پژوهشگران، فقط در سال 2013، حدود 1.6 میلیون نفر در چین و 1.4 میلیون نفر در هند در نتیجه کیفیت بد هوا فوت کردند.

در چین، سوزاندن زغال‌سنگ در چین مهمترین عامل دخیل در آلودگی هوا است. این بررسی نشان داد که آلودگی هوای بیرون به علت سوزاند زغال‌سنگ در سال 2013 به مرگ شمار تخمینی 366000 انجامیده است.

در هند، آلودگی هوا در هند عمدتاً ناشی از سوزاندن چوب، پهن حیوانات و سایر مواد آلی برای پخت‌وپز و گرمادهی است که باعث می‌شود میلیون‌ها خانواده فقیر به طور روزانه در معرض میزان‌های بالای ذرات معلق درون خانه‌هایشان قرار بگیرند.

از طرف دیگر این بررسی نشان داد که در 50 سال گذشته سطوح آلودگی هوا در آمریکای شمالی، اروپای غربی و ژاپن با استفاده از سوخت‌های پاک‌تر، بهبود کارایی وسایل نقلیه، محدود کردن سوزاندن زغال‌سنگ و اعمال محدودیت‌هایی بر نیروگاه‌ها و کارخانه‌ها به طور قابل‌توجهی کاهش یافته است.

یافته‌های این بررسی در 12 فوریه در اجلاس انجمن پیشرفت‌های علوم آمریکا در شهر واشنگتن ارائه شد.
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو