دیناروند اعلام کرد:
مبارزه با بیماری‌های غیرواگیر، اولویت اول سازمان غذا و دارو
19 بهمن 1394 ساعت: 12:11رئیس سازمان غذا و دارو با تاکید بر وجود یک سازوکار انعطاف‌پذیر برای مبارزه با بیماری‌های غیرواگیر در وزارت بهداشت، اولویت اول سازمان غذا و دارو را بیماری‌های غیرواگیر اعلام کرد.
به گزارش سپیدآنلاین به نقل از وبدا، رسول دیناروند در جلسه تبیین برنامه عملیاتی دانشگاه‌های علوم پزشکی گفت: «ما باید یک ساختار انعطاف‌پذیر برای اجرای برنامه‌ها داشته باشیم؛ به این معنی که بتوانیم نیازهای روز جامعه را پاسخگو باشیم و زمانی می‌توانیم به این مهم دست پیدا کنیم که برنامه‌محور باشیم؛ همه ما بدانیم که در هر زمان برای اجرای یک سری از برنامه‌ها مشغول کار هستیم، نه برای انجام ماموریت‌های تاریخی‌ای که از گذشته بوده و بخواهیم بدون توجیه همچنان باید باشد.»
دیناروند افزود: «بعضی از کارهایی که ما در طول این مدت انجام داده‌ایم به‌دلیل اینکه برنامه‌محور بوده، اثرات شگفت‌آوری را به‌همراه داشته است.»
وی گفت: «درحال حاضر اولویت سازمان غذا و دارو مبارزه با بیماری‌های غیرواگیر است. ما قصد داریم تا بار دیابت را در کشور کمتر کنیم، بیماری‌های قلبی عروقی را کاهش دهیم، آمار ابتلا به سرطان را کم کنیم و در کل مبارزه با عوامل خطرآفرین هم در حوزه پیشگیری و هم در حوزه درمان می‌تواند مهم‌ترین ماموریت سازمان غذا و دارو باشد. از این رو انعطاف‌پذیری ما برای رسیدن به این اولویت‌ها ضروری است.»
دیناروند با اشاره به برخی اقدامات سازمان غذا و دارو در کاهش بار بیماری‌های غیرواگیر در کشور یادآور شد: «از اقدامات ما در حوزه پیشگیری کاهش میزان قند در نوشابه‌های قندی است. حداقل استاندارد قند در این نوشابه‌ها در کشور 11درصد بوده است. کاری که ما از سال آینده انجام خواهیم داد تعیین سقف میزان قند 9درصد است. و همین تغییر کوچک گام بسیار مهمی در جهت حفظ سلامت عمومی در جامعه خواهد بود.»
رئیس سازمان غذا و دارو گفت: «ما باید همین اقدامات را در مورد نمک خوراکی نیز اعمال کنیم. ما می‌توانیم استاندارد میزان نمک مصرفی در فرآورده‌های خوراکی تولید شده را کاهش دهیم و با این کار باعث کاهش مشکلات مربوط به فشارخون بالا شویم.»
دیناروند تاکید کرد: «وظیفه ما تنها صدور مجوز برای محصولات خوراکی نیست. ما به‌جای اینکه تابع ذائقه مردم باشیم می‌توانیم آن را بهبود ببخشیم و با این کار از ابتلا به بسیاری از بیماری‌های غیرواگیر جلوگیری کنیم.»
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو