معاون غذا و دارو وزارت بهداشت
وجود قاچاق در حوزه سلامت قابل تکذیب نیست
4 آذر 1394 ساعت: 19:9رئیس سازمان غذا و دارو گفت: «متاسفانه کماکان فراورده‌های قاچاق در حوزه سلامت وارد می‌شوند و این موضوع قابل تکذیب نیست.»
به گزارش سپید آنلاین رسول دیناروند، معاون غذا و دارو وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تایید وجود قاچاق در حوزه سلامت گفت: «تا زمانی که تقاضا برای محصولات قاچاق وجود داشته باشد، نمی‌توان انتظار داشت که کالاهای قاچاق وارد بازار نشود.»
دیناروند بیشترین قاچاق صورت گرفته را در حوزه مکمل‌های بدنسازی دانست و گفت: «برخی از تقاضاها طوری است که به صورت قانونی نمی‌توان پاسخگوی آنها بود. مثلا در برخی از مکمل‌های بدنسازی که با هورمون‌های خاص تولید می‌شود و از نظر قانونی مجوزی برای تولید و فروش آنها وجود ندارد، قاچاق بسیار ریشه دوانده است.»
وی تاکید کرد: «در خصوص سایر مکمل‌های ورزشی نیز با وجودی که بازار دارویی قانونی وجود دارد باز هم شبکه‌های قاچاق مهیا است.»
معاون وزیر بهداشت با اعلام این خبر که از سال گذشته زمینه تولید برخی از مکمل‌های ورزشی را فراهم شده است، گفت: «با همکاری‌هایی که با وزارت ورزش صورت گرفته است، قرار است نظارت بیشتری روی باشگاه‌های بدنسازی بوجود بیاید و این باشگاه‌ها از کالاهای قاچاق پاکسازی شوند.»
وی همچنین با تکذیب خبر بازار نود درصدی قاچاق در حوزه سلامت گفت: «میزان قاچاق مشخص نیست اما می‌توان آن را تخمین زد. تخمین ما این است که در حوزه سلامت اعم از دارو، آرایشی–بهداشتی، مکمل‌ها و تجهیزات پزشکی میانگین قاچاق حدود 15 تا 20 درصد بازار است که البته این میزان در حوزه‌های مختلف متفاوت است. مثلا کمترین میزان قاچاق در دارو و بیشترین میزان در حوزه آرایشی است که حدود 50 درصد آن قاچاق است. حجم ریالی قاچاق در کل بازار سلامت 30 هزار میلیارد ریال است.»
رئیس سازمان غذا و دارو درباره میزان قاچاق در حوزه غذا گفت: «بازار غذا بسیار متنوع است و تقریبا چهار برابر کل حوزه سلامت است که متاسفانه در آنجا هم شاهد پدیده قاچاق هستیم. برای مثال در فروشگاه‌های تهران و به خصوص در نوار شمالی متوجه می‌شوید که چقدر فرآورده غذایی غیرمجاز وجود دارد.»
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو