پاسخ وزارت بهداشت به دل‌نگرانی دانشجویان بهداشت و پیراپزشکی
14 بهمن 1394 ساعت: 13:11قائم‌مقام معاون آموزشی وزارت بهداشت در واکنش به نامه جمعی از دانشجویان رشته‌های "بهداشت" و "پیراپزشکی" به وزیر بهداشت مبنی‌بر اعتراض این قشر نسبت به مصوبه پذیرش دانشجوی کاردانی در رشته‌های بهداشت عمومی، بهداشت محیط، بهداشت حرفه‌ای، هوشبری، مامایی، اتاق عمل، علوم آزمایشگاهی، رادیولوژی، فناوری اطلاعات سلامت و... در مجتمع‌های عالی سلامت سراسر کشور توضیحاتی ارائه داد.
به گزارش سپیدآنلاین به نقل از ایسنا، حمید اکبری در پاسخ به اعتراض مذکور با تاکید بر اینکه این پذیرش با درخواست معاونت آموزشی وزارت بهداشت صورت گرفته، گفت: «مشاغل درنظر گرفته شده برای پذیرفته شدگان مقطع کاردانی این رشته‌ها، با شغل‌های درنظر گرفته شده برای پذیرفته شدگان مقطع کارشناسی کاملا متفاوت است.»
اکبری با بیان اینکه پذیرش دانشجوی کاردانی در رشته‌های بهداشت و پیراپزشکی طی سال‌های گذشته، افزود: «در سال‌های اخیر پذیرش در مقطع کاردانی در رشته‌های مذکور متوقف شده بود، اما معاونت بهداشتی وزارت بهداشت طی درخواستی از معاونت آموزشی خواستار جذب دانشجو در مقطع کاردانی رشته‌های بهداشتی و پیراپزشکی برای ارائه خدمات شد. زیرا توقف پذیرش دانشجو در مقطع کاردانی در رشته‌های مذکور باعث بروز مشکلاتی در ارائه خدمات بهداشتی درمانی شده بود.»
وی با تاکید بر اینکه پذیرش در رشته‌های بهداشتی و پیراپزشکی در مقطع کاردانی کارایی بیشتری در مناطق روستایی، عشایری و محروم نسبت به مقطع کارشناسی دارد، اظهار کرد: «افرادی که در مقطع کاردانی جذب می‌‌شوند می‌توانند به‌صورت سیار در مناطق دوردست و در بین جمعیت عشایری به ارائه خدمت بپردازند. این درحالی است که افرادی که در مقطع کارشناسی پذیرش می‌شوند سطوح بالاتری از خدمات را به‌عهده دارند. به‌عبارت دیگر کاری که توسط کارشناس انجام می‌شود توسط کاردان امکانپذیر نیست.»
اکبری با تاکید بر اینکه پست‌ها و شغل‌هایی که برای این دو گروه درنظر گرفته شده کاملا از یکدیگر متفاوت است، اظهار کرد: «کارشناس یک سری مسئولیت‌ها و کاردان مسئولیت‌های دیگری را برعهده دارد که کاملا با یکدیگر متفاوت است. ازطرف دیگر پذیرش در این رشته‌ها بومی شده تا محل کار فرد از ابتدا مشخص باشد.»
وی با تاکید بر اینکه توقف گزینش ازطریق کاردان موجب بروز مشکلات در ارائه خدمات شده بود، گفت: «برخی از افرادی که در مقطع کارشناسی در این رشته‌ها پذیرفته شده‌اند نگران جایگاه شغلی خود هستند درحالی که جایگاه شغلی آنها کاملا متفاوت بوده و با کاردان‌ها تداخل ندارد.»
قائم‌مقام معاونت آموزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه پذیرش دانشجو در مقطع کاردانی براساس نیاز کشور صورت می‌گیرد، گفت: «ممکن است امسال دانشجو در مقطع کاردانی پذیرش شود اما سال دیگر پذیرش نشود و این امر براساس نیاز کشور و تصمیم معاونت بهداشت وزارت بهداشت انجام می‌شود.»
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو