ایران در میان 9 کشور با 75 درصد کاهش در مرگ و میر مادران
22 آبان 1394 ساعت: 20:8بانک جهانی و سازمان ملل متحد در گزارشی جدید اعلام کردند، باوجوداینکه شمار مرگ‌ومیر مادران در بیست و پنج سال گذشته تقریباً نصف شده است، فقط 9 کشور ازجمله ایران توانسته‌اند به یکی از اهداف توسعه هزاره برای کاهش مرگ‌ومیر زنان پیش از زایمان،‌ در هنگام آن و پس‌ازآن به میزان هفتاد و پنج درصد نسبت به سال 1999 دست یابند.
به گزارش یونایتدپرس این دو سازمان جهانی در گزارششان می‌گویند میزان مرگ‌ومیر مادران در طول بیست و پنج سال گذشته به یمن دسترسی به خدمات بهداشتی با کیفیت بهتر در حین بارداری و زایمان، و خدمات بهداشتی جنسی و تناسلی و تنظیم خانواده تا چهل و سه درصد کاهش یافته است.

فلاویا بوسترو، دستیار دبیر کل برای بهداشت خانواده، زنان و کودکان در سازمان جهانی بهداشت دراین‌باره گفت: «خطر مردن یک زن ناشی از علل مربوط به بارداری تقریباً نصف شده است.»

کشورهای عضو سازمان ملل در سال 2000 قول دادند تا میزان مرگ‌ومیر مادران، به معنای مرگ یک زن در طول بارداری، زایمان یا شش هفته پس از زایمان، را تا سال 2015 به‌عنوان بخشی از "اهداف توسعه هزاره" تا سه‌چهارم کاهش دهند.

بر اساس این گزارش فقط کشورهای مالدیو، بوتان، کامبوج، کیپ ورد، تیمور شرقی، ایران، مغولستان و روآندا مرگ‌ومیر مادران را بین هفتاد و هشت تا نود درصد کاهش داده‌اند.

کشورهای آسیای شرقی با رسیدن به بیست و هفت مورد مرگ مادر در هر صدهزار تولد زنده نسبت به نود مورد در سال 1990 بیشترین کاهش ازلحاظ این شاخص بهداشتی را تجربه کرده‌اند.

مجموعه جدیدی از اهداف که در ماه سپتامبر امسال به‌وسیله رهبران جهان پذیرفته شد- اهداف توسعه پایدار- شامل کاهش میزان مرگ‌ومیر مادران در جهان به کمتر از هفتاد مورد در هر صدهزار تولد زنده است.
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو