جلسه اضطراری سازمان جهانی بهداشت برای بررسی شیوع ویروس زیکا
12 بهمن 1394 ساعت: 03:11سازمان جهانی بهداشت روز دوشنبه این هفته جلسه‌ای اضطراری برای یافتن راه‌هایی برای مبارزه شیوع ویروس زیکا که با عارضه مغزی میکروسفالی در نوزادان ارتباط داده شده و به سرعت در سراسر قاره آمریکا در حال انتشار است، تشکیل می‌دهد.
سازمان جهانی بهداشت با اعلام وضعیت اضطراری منابع فراوان‌تری برای مهار شیوع عفونت ویروس زیکا اختصاص خواهد داد و کشورهای عضو این سازمان برای مقابله با این شیوع وظیفه قانونی پیدا می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری‌ها سازمان جهانی بهداشت ممکن است در این جلسه شیوع ویروس زیکا را به عنوان یک"وضعیت اضطراری بهداشت عمومی موردتوجه بین‌المللی" اعلام کند و در این صورت باید واکنش جهانی هماهنگ‌شده‌ای به این شیوع رخ دهد.

سازمان جهانی بهداشت فقط سه بار تاکنون وضعیت اضطراری بهداشت عمومی اعلام کرده است: یکی در پاندمی ویروس آنفلوانزای خوکی H1N1 در سال 2009؛ دیگری در شیوع ویروس ابولا در کشورهای غرب آفریقا در سال 2014؛ و بالاخره درباره پدیدار شدن مجدد موارد فلج اطفال در سوریه و سایر کشورها در سال 2014.

به گفته بروس آیلوارد، معاون دبیر کل سازمان جهانی بهداشت در این جلسه همچنین به کشورهای عضو درباره انجام ندادن اقدامات نامتناسب ممانعت‌کننده از مسافرت یا تجارت به خاطر هراس از شیوع ویروس زیکا آگاهی داده می‌شود.

در جریان شیوع ویروس ابولا در کشورهای غرب آفریقا، بستن غیرضروری مرزها به‌وسیله بسیاری از کشورها باعث تخریب بیشتر اقتصاد از پیش آسیب‌دیده این کشورها شد.

هشتاد درصد افرادی که دچار عفونت با این ویروس منتقل‌شونده به‌وسیله پشه می‌شوند،‌ بی‌علامت هستند. علائم بیماری در صورت ظهور خفیف است و شامل تب ملایم، بثورات پوستی، درد مفاصل، قرمزی چشم‌ها و سردرد می‌شود.

آنچه به‌خصوص سازمان جهانی بهداشت را نگران کرده است،‌ رابطه میان شیوع این ویروس در قاره آمریکا که برای نخستین در ماه مه سال پیش در برزیل کشف شد، و افزایش ناگهانی در موارد میکروسفالی (نقصان وخیم نوزادانی که با جمجمه کوچک و رشد ناکامل مغزی به دنیا می‌آیند) در این منطقه است. مادران این نوزادان در ماه‌های اول بارداری دچار عفونت با ویروس زیکا شده بودند.

سازمان جهانی بهداشت پیش‌بینی می‌کند که تا پایان سال جاری میلادی 3 تا 4 میلیون مورد عفونت با ویروس زیکا در کشورهای قاره آمریکا رخ دهد.
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو