مسئول آموزش کمیته کشوری تجویز و مصرف منطقی داروی سازمان غذا و دارو تصریح کرد؛
مصرف دارو بالا نیست، بلکه غیرمنطقی و نابه‌جاست
10 بهمن 1394 ساعت: 18:11مسئول آموزش کمیته کشوری تجویز و مصرف منطقی داروی سازمان غذا و دارو با بیان اینکه مصرف دارو بالا نیست، بلکه غیرمنطقی و نابه جا است، گفت: «مشکل آنجاست که در برخی از موارد داروها نابجا مصرف می‌شود. مثلا در بیماری‌های ویروسی مانند سرماخوردگی که نیازی به مصرف آنتی‌بیوتیک نیست، خودسرانه آنتی‌بیوتیک مصرف یا در مراجعه به پزشک تقاضای آنتی‌بیوتیک می‌کنیم، در صورتی که شاید اصلا آنتی‌بیوتیک در آن بیماری جایگاه مصرف نداشته باشد.»
به گزارش سپید آنلاین، نوشین محمدحسینی با تاکید بر مصرف صحیح دارو گفت: «از سویی وقتی پزشک آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کند، با مصرف چند روزه دارو و بهبودی ظاهری بیماری مصرف دارو را نیمه کاره رها می‌کنیم و این امر باعث مقاومت دارویی و مقاومت میکروبی در بدن می‌شود. پس همیشه زیاد مصرف نمی‌کنیم و در برخی موارد حتی کم مصرف می‌کنیم.»
محمدحسینی مصرف بی‌رویه را عبارتی اشتباه در خصوص کشور ایران دانست و تاکید کرد: «در واقع مصرف غیرمنطقی دارو در کشور داریم. یعنی در جایی که باید دارو مصرف شود دارو مصرف نمی‌شود و برعکس.»
وی با اشاره به بیماری دیابت که بیماری بدون علامت است و در همه دنیا قانون است که بیشتر بیماران دیابتی از بیماری خود خبر ندارند، گفت: «وقتی به خیلی از بیماران دیابتی توصیه می‌شود که از انسولین استفاده کنند، بدلیل ترس از انسولین وارد بحث استفاده از آن نمی‌شوند و با وجود تشخیص پزشک در استفاده از انسولین اصرار به استفاده از داروی خوراکی دارند. برعکس این موضوع نیز وجود دارد.»
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو