ورود کارشناسان تغذیه به سطح اول خدمات نظام سلامت
9 بهمن 1394 ساعت: 18:11مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت از بکارگیری کارشناسان تغذیه در سطح اول خدمات در مناطق شهری برای نخستین بار در کشور خبر داد.
به گزارش سپیدآنلاین به نقل از ایسنا، زهرا عبداللهی گفت: «یکی از برنامه‌های اصلی درقالب طرح تحول نظام سلامت، اصلاح الگوی تغذیه جامعه است. این خدمات در حاشیه شهرهای 20 تا 50 هزار نفر، 50 هزار نفر به بالا و به تدریج در کل شهرها ارائه می‌شود. برای نخستین بار نیز در کشور کارشناسان تغذیه در سطح اول خدمات در مناطق شهری به کار گیری می‌شوند که تا الان بالغ بر 480نفر از این کارشناسان در مراکز جامع سلامت به کارگیری شده‌اند.»
عبداللهی افزود: «ارائه خدمات مکمل‌یاری ریزمغذی‌ها در شهر و روستا، اجرای برنامه بسیج آموزشی اصلاح الگوی مصرف با الگوی کاهش مصرف نمک، شکر و روغن و افزایش مصرف میوه و سبزیجات و همچنین پایش فعال برنامه پیشگیری از اختلالات ناشی از تیروئید بخشی از برنامه‌های این دفتر در طرح تحول بهداشت است.»
عبداللهی اظهار کرد: «برنامه آموزش تغذیه برای گروه‌های سنی مختلف به‌ویژه اقشار آسیب‌پذیر در برنامه بهبود اصلاح تغذیه جامعه نیز توسط کارشناسان در مراکز جامع خدمات سلامت انجام می‌شود.»
مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه ادامه داد: «در این برنامه علاوه‌بر آموزش و مشاوره تغذیه، جمعیت تحت پوشش آن مراکز برای افراد کلاس‌های آموزش گروهی برگزار می‌کنند.»
مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه با بیان اینکه این کارشناسان مدیریت بهبود تغذیه منطقه تحت پوشش خود را مدیریت می‌کنند، اضافه کرد: «آموزش معلمان، دانش آموزان در مدارس تحت پوشش، پایش و نظارت مکمل یاری آهن و ویتامین D، پایش و نظارت بر بوفه‌ مدارس برای عرضه اقلام غذایی مجاز براساس تفاهم‌نامه مابین وزارت آموزش و پرورش و وزارت بهداشت و پایش برنامه شیرمدرسه بخش دیگری از وظایف این کارشناسان است. آنها همچنین بر اصلاح الگوی غذایی مهدکودک‌ها و مربیان‌شان نظارت می‌کنند و در کل مدیریت بر تغذیه مراکز جمعی بخشی از برنامه‌ها است.»
عبداللهی ادامه داد: «شناسایی مشکلات تغذیه‌ای در مناطق با تعاملات درون و بیرون بخشی و طراحی و اجرای مداخلات با دفتر بهبود تغذیه در هر منطقه یکی دیگر از وظایف کارشناسان تغذیه در طرح تحول بهداشت است.»
وی اظهار کرد: «باتوجه به اینکه مهم‌ترین علت مرگ و میرها بیماری‌های غیرواگیر و مهم‌ترین ریسک فاکتورهای این بیماری‌ها نیز ناشی از الگوی غذایی غلط است. با بکارگیری کارشناسان تغذیه آموزش و مشاوره تغذیه در این رابطه برای نخستین بار در این طرح اقدام شده و افرادی نیز ازطریق پزشک به کارشناس تغذیه برای دریافت رژیم غذایی مناسب و خدمات رژیم درمانی رایگان ارجاع می‌شوند.»
مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه اظهار داشت: «باتوجه به اینکه مقرر است 1670مرکز جامع خدمات سلامت در کشور فعال شود، برای هر مرکز استخدام یک کارشناس تغذیه دارای مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد درقالب خرید خدمت برای پوشش‌دهی 30 تا 50 هزار نفر جمعیت هر منطقه پیش‌بینی شده است. در یک برنامه مدون آموزشی که توسط دفتر بهبود تغذیه تدوین شده است این کارشناسان در یک دوره آموزشی شرکت می‌کنند تا نسبت به طرح تحول توجیه شوند. البته عملکرد این کارشناسان توسط واحد بهبود تغذیه جامعه در مرکز بهداشت استان و شهرستان نظارت و پایش می‌شود.»
مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه همچنین از ارائه سه بسته خدمتی آموزشی ویژه مراقبان سلامت، پزشکان و کارشناسان تغذیه درقالب برنامه بهبود و اصلاح تغذیه جامعه در طرح تحول بهداشت خبر داد.
عبداللهی نظارت بر سوء تغذیه شدید افراد، اختلال رشد، اضافه وزن و چاقی توسط مراقبان سلامت و کارشناسان تغذیه را بخش دیگری از این بسته‌ها دانست و گفت: «وظایف هریک در این بسته‌های خدمتی برای ارائه خدمات تغذیه‌ای تبیین شده و کلیه مراجعه‌کنندگان به لحاظ الگوی غذایی با فرم‌هایی ارزیابی می‌شوند. در این ارزیابی مواردی که نیاز به مشاوره تغذیه دارند براساس دستورالعمل‌ها آموزش می‌بینند و مواردی که نیاز به مشاوره تخصصی باشد به کارشناس تغذیه ارجاع داده می‌شود.»
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو