معاون وزیر بهداشت:
نظام مراقبت اولیه شهری برای 10میلیون حاشیه‌نشین فراهم شد
5 بهمن 1394 ساعت: 14:11معاون بهداشت وزیر بهداشت از فراهم شدن نظام مراقبت اولیه شهری برای 10میلیون نفر حاشیه‌نشین در شهرها خبر داد.
به گزارش سپیدآنلاین به نقل از روابط عمومی معاونت بهداشت، علی‌اکبر سیاری در دیدار با کارشناسان آژانس همکاری‌های بین‌المللی ژاپن (JICA) با ارائه گزارشی از روند اجرای برنامه طرح تحول بهداشت در کشور، گفت: «به‌دلیل استقرار سیستم مراقبت‌های اولیه بهداشتی در روستاها، عملکرد این سیستم در روستا بیشتر از شهرها است. هم‌اکنون برای هر 1000نفر 2بهورز در روستاها داریم که این بهورزها بومی روستاها هستند و در سیستمی غیر از دانشگاه آموزش دیده‌اند و کارائی آنان بیشتر از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی است. همچنین در روستاها به‌ازای هر 4هزار نفر یک پزشک وجود دارد که پس از اجرای طرح تحول 2200پزشک به روستاهایی که با کمبود مواجه بودند، افزوده شده است.»
سیاری افزود: «اعتبار این افزایش پزشک در روستاها نیز از محل یک درصد مالیات بر ارزش افزوده تامین شده و این یک‌درصد به‌صورت اختصاصی برای سلامت روستاییان و برای دریافت خدمات مراقبت‌های اولیه و خدمات درمان سطح دوم و سوم ارائه می‌شود.»
وی اضافه کرد: «از همین محل اقلام داروهای اساسی مورد نیاز برای روستاییان تامین می‌شود، محل زیست پزشکان تعمیر و تجهیز شده و خدمات بهداشت دهان و دندان هم که تعطیل شده بود، مجدد برقرار شدند. البته هم‌اکنون نظام مراقبت در شهرها نیز با الگوگیری از نظام مراقبت اولیه روستاها باز طراحی شده و برای جمعیتی بالغ بر 10میلیون نفر در حاشیه شهرها طراحی شده است.» معاون بهداشت بیان کرد: «هم‌اکنون برای هر 2 تا 3هزار نفر شهرنشین یک کارشناس مراقب سلامت و برای هر 12هزار نفر یک پایگاه سلامت ایجاد شده و برای 30 تا 50هزار نفر یک مرکز سلامت طراحی شده که درحال استقرار و ارائه خدمت است.»
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو