سوئیفت تا 10 روز دیگر برقرار می‌شود
29 دی 1394 ساعت: 15:10هشت بانک (ملی، ملت، تجارت، صنعت و معدن، توسعه صادرات، پست بانک، بانک سپه و بانک رفاه کارگران) به اضافه بانک مرکزی در شرایط تحریم بودند که با برقراری سوئیفت ارتباطات جهانی از سر گرفته می‌شود.
حسین یعقوبی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در خصوص لغو تحریم سوئیفت اظهار داشت: براساس مقررات به محض اینکه یک بانک یا موسسه درخواست رسمی ارائه دهد موضوع آن درخواست از سوی اعضای سوئیفت بررسی می‌شود و چناچه مورد تصویب هیات مدیره قرارگیرد از زمان ارائه مستندات پس از سه هفته مقدمات آن انجام می شود و با دریافت کد بانک‌ها مورد شناسایی سوئیفت قرار می‌گیرند.

یعقوبی ادامه داد: هشت بانک (ملی، ملت، تجارت، صنعت و معدن، توسعه صادرات، پست بانک، بانک سپه و بانک رفاه کارگران) به اضافه بانک مرکزی در شرایط تحریم بودند که با برقراری سوئیفت ارتباطات جهانی از سر گرفته می شود.

وی با بیان اینکه ما ارتباطات خود را قبل از برجام ایجاد کردیم گفت: هیاتی از سوی بانک مرکزی روز چهارشنبه به بروکسل اعزام شد و با دو تن از اعضای سوئیفت که از مدیران ارشد آن بودند هماهنگی‌ها صورت گرفت و قرار شد استثناهایی برای حذف تشریفات اعمال شود.

وی گفت: و لذا استثنائا مقرر شد از روز اجرای برجام در خصوص اتصال شبکه بانکی ایران پروسه الحاق به سوئیفت به مدت 10 روز تقلیل یابد.

یعقوبی ادامه داد: بهر صورت سوئیفت نیز از این بابت انتفاع خود را دارد و هزینه هایی را دریافت می کند.

وی تصریح کرد: ما نیز ملاکمان متن برجام است که در آن آمده امکان بهره برداری مجدد ایران از شبکه های ارتباط مالی بین المللی منجمله سوئیفت فراهم شود و به بانک های اروپایی و آمریکایی ابلاغ شود.

وی در خصوص گشایش هزار ال‌سی در روز برجام که روز یکشنبه بود گفت: هرچند برخی اعلام کردند که روز یکشنبه در سایر کشورها تعطیل است اما بسیاری از بازارهای مالی و پولی دنیا مانند منطقه خلیج فارس باز بود و ما روز یکشنبه استارت هزار تقاضا را زدیم و گشایش از طریق یک کارگزاری عمانی آغاز شد و روز یکشنبه تنها کشورهای اروپایی تعطیل بودند و در حال حاضر روند گشایش در این کشورها نیز ادامه دارد.

وی گفت: تقاضا برای گشایش اسنادی بسیار زیاد است و دیگر شرایط نامعلوم و نامطمئن دیروز وجود ندارد و کلیه اعتبارات اسنادی و بانکی متعارف با بانک‌های دیگر در حال انجام است.

مدیرکل بین الملل بانک مرکزی در خاتمه گفت: هم‌اکنون روابط کارگزاری‌ها ایجاد شده و کشورهای دیگر نیز با اطمینان خاطر کامل آمادگی خود را برای ارائه کلیه خدمات بانکی متعارف با استانداردهای بین المللی اعلام کرده اند.
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو