دبیرخانه شورای‌عالی انقلاب فرهنگی در بیانیه‌ای اعلام کرد
افزایش ظرفیت رشته دندانپزشکی دارای پشتوانه قانونی است
30 خرداد 1401 ساعت: 13:3دبیرخانه شورای‌عالی انقلاب فرهنگی درباره مصوبه افزایش ظرفیت پذیرش رشته دندان‌پزشکی بیانیه‌ای را صادر کرد.
به گزارش سپید، دبیرخانه شورای‌عالی انقلاب فرهنگی در راستای تنویر افکار اقشار مختلف علمی و همه دلسوزان اعتلای ایران اسلامی، طی بیانیه‌ای، نکاتی را پیرامون جلسه ۱۶۳ ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور با موضوع «اجرایی‌سازی تبصره ۲ ماده واحده افزایش ظرفیت پذیرش پزشکی»، مطرح کرد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، متن بیانیه به شرح زیر است:

۱- آمار و اطلاعات موجود در خصوص ظرفیت پذیرش دندانپزشکی در سال‌های گذشته و نیز شاخص‌های موجود از سرانه دندانپزشکان در کشور و مقایسه آن با کشور‌های مختلف مبنای شناسایی مسئله قرار گرفته‌اند.

مطابق اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سرانه دندانپزشک در کشور ۵۱ دندانپزشک در صد هزار نفر است و با حذف تعداد دندانپزشکان غیر فعال در حوزه درمان این عدد به ۳۵ کاهش پیدا می‌کند.

این در حالی است که در کشور‌های با نظام سلامت پیشرفته سرانه دندانپزشک بیش از ۷۰ دندانپزشک در هر صد هزار نفر است.

وضعیت ایران در سرانه دندانپزشک در مقایسه با کشور‌های عضو گروه ۲۰ و منطقه در بین ۱۰ کشور آخر است.

ایران در بین ۱۰ کشور اول منطقه از هیچ جایگاهی برخوردار نیست؛ بنابراین با تدبیری برابر مفاد مصوبه جلسه ۱۶۳ ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور برای افزایش ظرفیت دندانپزشکی، در طول ۱۵ سال امکان دستیابی به شاخص فعلی سرانه دندانپزشک در نظام سلامت کشور‌های پیشرفته، حاصل خواهد شد.

۲- ظرفیت منابع انسانی کشور برای پشتیبانی کیفی از اجرای سیاست افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی دندانپزشکی، قابل اعتنا ارزیابی می‌شود.

چرا که صرفاً در سال ۱۴۰۰ بیش از ۵۵۰ هزار داوطلب در رقابت کنکور سراسری گروه علوم‌تجربی حضور یافته‌اند؛ اما کمتر از ۲% از این تعداد در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی پذیرفته شده‌اند که متعاقباً به اتلاف استعداد‌های تحصیلی برتر، گسترش چشم‌گیر پدیده پشت کنکوری در گروه علوم تجربی، مهاجرت دانش‌آموزان دارای سوابق تحصیلی ارزنده و علاقه‌مند به تحصیل در رشته دندانپزشکی به خارج از کشور، منتج شده است.

۳- از طرفی ظرفیت آموزشی بر اساس پاسخ رسمی سازمان سنجش آموزش کشور در سال ۱۴۰۱ مجموعاً برای پذیرش ۱۷۵۶ نفر دانشجوی جدید در رشته دندانپزشکی دانشگاه‌های علوم پزشکی و آزاد به کار گرفته شده است.

درحالی‌که در سال ۱۳۹۴ پذیرش این رشته بیش از ۲۰۰۰ هزار نفر گزارش شده است. این مهم می‌تواند به رسمیت بخشی به ظرفیت خالی در بخش زیرساخت‌های آموزشی برای افزایش ظرفیت رشته دندانپزشکی بینجامد.

۴- با تاکید بر وظیفه‌ خطیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نظام سلامت و تضمین کیفیت آموزش و خدمات پزشکی، شورای‌عالی انقلاب فرهنگی ضمن همراهی و حمایت همه جانبه سیاستی، موضوعات ناظر بر تحقق استاندارد‌های سلامت و تامین زیرساخت‌های آموزشی را با اولویت در دستور کار قرار داده و در جلسات متعددی به این بحث پرداخته است که منتج به تصویب و ابلاغ تصمیمات مهمی شده است.

۵- در این فرآیند و بر اساس تبصره ۲ ماده واحده افزایش ظرفیت پذیرش پزشکی در مقطع عمومی (مصوب جلسات ۸۵۱ و ۸۵۲ شورای‌عالی انقلاب فرهنگی)، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مامور به ارائه طرح افزایش ظرفیت در رشته‌های تخصصی پزشکی، دندانپزشکی عمومی و تخصصی دندانپزشکی به همراه اصلاحات پیشنهادی برای تشویق دانشجویان به تحصیل در رشته‌های تخصصی پزشکی مورد نیاز و کم متقاضی شد و مهلت قانونی دو ماه برای تصویب در ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور، معین شد.

۵- مصوبه افزایش ظرفیت آموزش دندانپزشکی حاصل ساعت‌ها جلسات کارشناسی و برگزاری نشست‌های تخصصی با حضور مسئولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سایر فعالان و کارشناسان تخصصی عرصه درمان و دندان، بوده است.

استدلال‌های موافق و مخالف پیرامون افزایش ظرفیت مورد بحث و بررسی قرار گرفت و پس از استماع نظرات و استدلال موافقین و مخالفین در حضور معاون محترم آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دبیر محترم شورای آموزش دندانپزشکی، بسته سیاستی پیشنهادی ارائه و با اجماع اعضا به تصویب رسید. بر این اساس شائبه‌ غیرکارشناسی بودن مصوبه مزبور، به فرآیند تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری وارد نیست.

۶- از این‌رو مصوبه جلسه ۱۶۳ ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور در خصوص افزایش ظرفیت پذیرش رشته دندانپزشکی در راستای راهبری اجرای تبصره مذکور بوده و دارای پشتوانه‌ مصوب شورای‌عالی انقلاب فرهنگی است. پس تصمیم در حوزه اختیارات تفویضی ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور است.
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو