سازمان غذا و دارو اعلام کرد
آخرین وضعیت کمبودهای دارویی
برندهای خاص دارویی جزو کمبود محسوب نمی‌شوند


27 فروردین 1401 ساعت: 10:1مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو در خصوص آخرین وضعیت برخی اقلام دارویی که با کمبود مقطعی مواجه است، توضیح داد.
به گزارش سپید، حمیدرضا اینانلو در مورد وضعیت داروی دسفرال که نمونه دارویی برند مورد مصرف بیماران تالاسمی است، گفت: «دلیل کمبود این دارو تاخیر در تخصیص ارز طی ماه‌های گذشته و تاخیر در ثبت سفارش آن در شرکت تولید کننده خارجی بود که محموله ثبتی، مردادماه تامین می‌شود. البته در سال گذشته در حد توان و به میزان بیش از سال ۹۹ دسفرال وارد کشور شده است. در وضعیت فعلی نیز نمونه تولید داخل آن در کشور موجود است و مشکلی نداریم.»

وی در مورد داروی دکارلین نیز اظهار کرد: «تریپتورلین ۰.۱ در لیست کمبود است و دوز ۱۱.۲۵ تریپتورلین این دارو قرار است توسط یک شرکت دارویی داخلی تولید شود.»

اینانلو ادامه داد: «در اسفند ماه ۲میلیون دوز داروی الندرونیت تولید شده و در حال حاضر یک میلیون عدد در حال تولید است، در مورد داروی فاکتور ۸ نیز معادل ۴.۵ ماه موجودی داریم.»

وی با اشاره به اینکه واردات داروهای دارای مشابه تولید داخل با محدودیت مواجه است، گفت: «بنابراین برخی داروهای برند جزو کمبود دارویی محسوب نمی‌شوند؛ چراکه دارای مشابه تولید داخل هستند. داروهای زلودا و ویکتوزا از این دسته داروها محسوب می‌شوند.»

به گفته مدیرکل داروی سازمان غذا و دارو، در مورد داروی دائولین معادل ۳ماه، پرازوسین دوز ۱ معادل ۴۲میلیون عدد تولید و دوز ۵ معادل ۱۳میلیون تولید شده، کپسول فنی توئین معادل ۱۰ماه، گلی کلازید دوز ۳۰ و۶۰  بالای چهار ماه و دوز ۸۰  چهار ماه موجودی داریم.»

اینانلو در مورد داروی آلبومین گفت: «به دلیل محدودیت منابع ارزی، میزان موجودی کاهش پیدا کرده و به زودی محموله‌های جدید وارد کشور می‌شود.»

بنابر اعلام پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان غذا و دارو، وی همچنین از تلاش برای تامین هرچه سریع‌تر داروی ترازوسین خبر داد.
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو