مختاری، عضو کمیته علمی کرونا تشریح کرد
علت خروج ناگهانی ۱۵۳ شهر از وضعیت قرمز کرونا
کاهش فوتی‌ها؛ احتمالا دو هفته آتی


8 اسفند 1400 ساعت: 09:12عضو کمیته علمی کرونا با بیان اینکه در سراسر دنیا یک روند کاهشی ناگهانی در سویه اومیکرون را شاهد هستیم که این بر خلاف مشاهدات در سویه دلتا است، در عین حال گفت: «اما از نظر پاندمی هنوز در شرایط غیرعادی هستیم و خواهشم از مردم و مسئولین این است که شرایط را عادی نبینند.»
به گزارش سپید، مجید مختاری در گفت‌وگو با ایسنا گفت: «ما اکنون در حال طی کردن یک روند ملایم کاهشی در موارد ابتلا هستیم؛ البته همانطور که قبلا هم اعلام کردیم روند مرگ‌ومیر در بیماران کووید۱۹ حدود ۲ الی ۳ هفته عقب‌تر است؛ یعنی این آمار مرگ و میر فعلی مربوط به موارد ابتلای ۲ تا ۳ هفته قبل است. اکثر قریب به اتفاق این بیماران که فوت کردند نیز واکسینه نبودند، حتی در وجهه بین‌المللی نیز ۸۰ تا ۸۵ درصد فوت شدگان، واکسینه نبودند و یا بیماری‌های زمینه‌ای داشتند. گاهی نیز این تعداد مرگ و میر، باقی‌مانده بیمارانی هستند که از هفته‌های قبل‌تر در ICUها بستری بودند.»

وی افزود: «به احتمال زیاد اگر این روند کاهشی در موارد فعلی ابتلا ادامه داشته باشد انشاالله در ۲ هفته آینده یا حتی زودتر، روند آرام کاهش در مرگ و میر را هم شاهد خواهیم بود. البته این موضوع وابسته به رفتار مردم عزیز است که چقدر اصول بهداشتی نظیر استفاده از ماسک، حفظ فاصله اجتماعی، عدم تردد غیر ضروری و تجمعات را رعایت کنند. اگر این موارد طی چند هفته آتی رعایت شود ممکن است شاهد روند نزولی ابتلا و مرگ و میر باشیم.»

این فوق تخصص ریه درباره زمان قرارگیری در قله موج ششم کرونا اظهار کرد: «به نظر می‌رسد بسیار به قله نزدیک هستیم و امروز یا فردا تاریخ درستی است که بگوییم در قله قرار گرفتیم. اگر روند کاهشی بیشتری را در ابتلا شاهد باشیم، این نوید وجود دارد که بگوییم قله موج را رد کردیم. البته توجه کنید که در کشور ما تعداد تست‌هایی که انجام می‌شود آنقدر زیاد نیست؛ ولی اگر همین روند حاضر با این تعداد اخذ تست را در نظر بگیریم، می‌توانیم امیدوار باشیم که در چند روز آینده از قله عبور کنیم.»

عضو کمیته علمی کرونا با تاکید بر اینکه زمان کاهش موارد مرگ و میر و حتی رسیدن به آمار مرگ و میر دو رقمی وابسته به متغیرهای زیادی است، بیان کرد: «اگر در همین لحظه تمام متغیرها را ثابت درنظر بگیریم، امید دارم طی دو هفته آینده کاهش مرگ و میر به شکل محسوس قابل روئیت باشد. درباره زمان دو رقمی شدن آمار مرگ و میر نمی‌توان پیش‌بینی دقیقی داشت، اما به طور کلی کاهش آمار جای خرسندی دارد.»

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در خصوص خروج بیش از ۱۵۰ شهر از رنگبندی قرمز کرونایی طی روزهای اخیر تصریح کرد: «اگر تمام متغیرها را فعلا ثابت نگه داریم، باید بدانیم این روندی است که در بسیاری از کشورهای اروپایی هم رخ داده است. در حال حاضر در سراسر دنیا یک روند کاهشی ناگهانی در سویه اومیکرون را شاهد هستیم که این بر خلاف آن چیزی است که در سویه دلتا شاهد بودیم. به عنوان مثال در دانمارک، هلند، فرانسه و... نزول ناگهانی موارد ابتلا را شاهد هستیم. در ایران هم کاهش سریع تعداد شهرهای قرمز می‌تواند از این رفتار ویروسی پیروی کند و تعجب نمی‌کنم اگر تعداد شهرهای بیشتری به زودی از وضعیت قرمز خارج شوند.»

وی افزود: «اگر رفتار کووید۱۹ ثابت بماند و جهش خاصی به وجود نیاید و در همین دو نوع اصلی این سویه بمانیم، به احتمال بسیار زیاد تعداد بالایی از افراد جامعه بویژه کسانی که واکسیناسیون خود را کامل کردند، ایمن هستند و آنتی بادی تولید کرده و ایمنی سلولی قوی‌تری دارند؛ اما این‌ها هیچ کدام دلیلی برای اینکه سپرهای خود در برابر ویروس را پایین بیاوریم نیست. بزرگترین سپر ما در برابر بیماری‌های عفونی، پیشگیری است که یکی از راه‌های آن واکسیناسیون است؛ اما پیشگیری عمده‌ای که باید انجام دهیم، رعایت اصول اولیه بهداشتی است.»

مختاری ادامه داد: «ویروس، عید نوروز و ماه رمضان نمی‌شناسند و ممکن است با بی‌احتیاطی دچار موج‌های بعدی شویم. یکی از شرایطی که می‌تواند ویروس را قوی‌تر کند، تعداد بالای ویروس است زیرا وقتی تعداد بالای ویروس کنار هم قرار گیرند، خیلی خطرناک می‌شوند و پُر واضح است که اگر تجمعات خانوادگی، غیرخانوادگی، مسافرت‌ها و... شکل گیرد، مشخصا شانس بیشتری در اختیار ویروس گذاشتیم تا جهش کند. از مردم فهیم می‌خوام در ایام بهاری رفتاری نداشته باشند که سالیان بعد در چنین ایام زیبایی عزادار باشند. بهتر است با رعایت اصول بهداشتی مواظب خود باشند و از سفرهای بیهوده پرهیز کنند.»

وی افزود: «در شرایط عادی نمی‌توان غیرعادی رفتار کرد و در شرایط غیرعادی هم عادی رفتار کردن بسیار خطرناک است. ما از نظر پاندمی هنوز در شرایط غیرعادی هستیم و خواهش من از مردم و مسئولین این است که شرایط را عادی نبینند. نباید این امر به مردم القا شود که در پایان پاندمی هستیم که رفتارهای اجتماعی را عادی بپنداریم.»

مختاری درباره اینکه در حال حاضر کدام زیرسویه اومیکرون در کشور در گردش است، اظهار کرد: «ما تمام ویروس‌ها را از نظر گونه‌های متفاوت ویروسی همواره اندازه‌گیری نمی‌کنیم. بر اساس مطالعات عمده اروپایی و آنچه که در ایران داریم، می‌دانیم که آرام آرام زیرواریانت BA۲ از سویه اومیکرون غالب شده است. در برخی کشورهای اروپایی مانند دانمارک که کشور را باز گذاشتند حدود ۹۰ درصد سویه‌ها از شاخه BA۲ بوده است. هیچگونه شکی ندارم که در ایران هم گونه غالب اومیکرون، BA۲ است. قبلا این ترس وجود داشت که BA۲ کشندگی بیشتری داشته باشد، ولی در مطالعات جدید این ترس تاحدودی کاهش داشته است، اما BA۲ حدود ۱.۵ برابر بیشتر از BA۱ قدرت سرایت دارد؛ ولی مطالعات بزرگ حاکی از این نیستند که BA۲ کشندگی بیشتری دارد.»

عضو کمیته علمی کرونا در خصوص احتمال تززیق دوز چهارم واکسن کرونا نیز گفت: «صحبت پیرامون این موضوع در کمیته علمی در دستور کار است اما تزریق دوز چهارم واکسن همواره شک برانگیز است؛ زیرا ما اول باید آن چند میلیون نفری که هیچ واکسنی دریافت نکردند را پوشش دهیم. تزریق دوز سوم واکسن، واکسیناسیون مادران باردار و کودکان و... بسیار مهم است که با تکمیل این فرایند سپس باید به فکر تزریق دوز چهارم باشیم. هنوز اینکه واقعا دوز چهارم موثر یا بی‌خطر است یا خیر هیچگونه اثبات علمی ندارد.»

وی با تاکید بر لزوم واکسیناسیون مادران باردار اظهار کرد: «تمام مطالعات حاضر اثبات کردند که واکسن‌های تایید شده هیچگونه خطری در بارداری ندارند و حتی در خانم‌های بارداری که نوزادشان سقط شده، مشاهده شده است که آنتی‌بادی‌ها و ایمنی مناسبی در جنین به وجود آمده است. در خانم‌های شیرده هم از آنجایی که آنتی بادی‌ها و پادتن‌ها به همراه شیر به نوزاد منتقل می‌شود، فرزندانشان از ایمنی بهتری برخوردار هستند. پس هیچ ممانعتی برای واکسیناسیون این گروه وجود ندارد و این افراد باید واکسیناسیون خود را جدی بگیرند. کووید۱۹ در خانم‌های باردار مرگ و میر بالایی داشته و حتی اگر باعث مرگ و میر نشود می‌تواند نواقص بزرگی بر جنین ایجاد کند.»
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو