معاون درمان ستاد مقابله با کرونای استان تهران اعلام کرد
تهران نزدیک به قله موج ششم کرونا
تاکید ویژه بر واکسیناسیون زنان باردار


4 اسفند 1400 ساعت: 10:12معاون درمان ستاد مقابله با کرونای استان تهران ضمن تشریح وضعیت گسترش بیماری در پایتخت، بر لزوم واکسیناسیون زنان باردار تاکید کرد و گفت: «تاکید ویژه ما واکسیناسیون مادران باردار است زیرا شاهد فوت مادران بارداری بودیم که هیچ واکسنی تزریق نکردند.»
به گزارش سپید، نادر توکلی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به اینکه در تهران به نزدیکی قله یا پیک کرونا رسیدیم، گفت: «ما شیب صعودی موج ششم را تجربه کردیم. تجربیات قبلی نشان می‌دهد چند روز حالت سینوسی را طی می‌کنیم تا سپس به شیب نزولی برسیم. آنچه که مسلم است این است که در هفته اول اسفندماه موج سینوسی داریم که همان قله یا پیک از موج ششم است.»

وی ادامه داد: «اینکه چه مدت در قله بمانیم خیلی قابل پیش‌بینی نیست ولی به نظر می‌رسد اگر اتفاق خاصی نیفتد در نیمه دوم اسفندماه وارد شیب نزولی شویم. البته افزاش سفرهای درون شهری، خریدهای شب عید، چهارشنبه سوری و... در نیمه دوم اسفند یک عامل تهدید است که می‌تواند بر پیش‌بینی ما اثرگذار باشد.»

معاون درمان ستاد مقابله با کرونای استان تهران افزود: «تعداد بستری‌ها بالا است و در حال حاضر تعداد ۴۱۰۰ بیمار بستری داریم و روزانه هم حدود ۷۰۰ بیمار بستری می‌شوند. تعداد موارد مراجعه سرپایی به مراکز درمانی حدود ۹۰۰۰ نفر است؛ البته طی روزهای گذشته این روند سینوسی بوده است. موارد مرگ و میر روزانه تهران حدود ۷۰ نفر (در یک هفته اخیر روزانه حدود ۵۰ تا ۷۰ نفر بوده است) و موارد بستری در ICU حدود ۱۱۰۰ نفر است که ۲۴۰ نفر هم پذیرش روزانه داریم.»

توکلی درباره تامین دارو و تجهیزات در مراکز درمانی اظهار کرد: «هیچ‌ مشکل و کمبودی در این زمینه وجود ندارد. اومیکرون نوعا بیماری خفیفی است و مواردی هم که بستری می‌شوند مدت زمان کمتری در بیمارستان می‌مانند و میانگین بستری بین ۳ تا ۵ روز است.»

وی در خصوص موارد بستری کودکان نیز تصریح کرد: «خوشبختانه موارد بستری کودکان کمتر شده است. سهم بستری کودکان زیر ۱۰ سال که در نیمه بهمن ماه به ۲۰ درصد رسیده بود اکنون به ۱۲ درصد رسیده است. از طرفی اقدام به توسعه تخت‌های ویژه کردیم و با عدم انجام اعمال الکتیو، تخت‌ها را به بیماران تنفسی ویروسی اختصاص دادیم. شخص وزیر محترم بهداشت نیز حمایت خوبی برای توسعه تخت‌های ICU کودکان داشتند و در دانشگاه‌های علوم پزشکی ۳‌گانه تهران افزایش تخت‌ها اتفاق افتاد؛ به شکلی که اکنون بحران کمبود تخت چه به صورت کلی و چه برای کودکان نداریم. البته حجم مراجعات سرپایی کودکان همچنان بالا است ولی تعداد بستری‌ها کمتر شده است.»

توکلی افزود: «همچنان موارد ابتلا به سویه دلتا در پایتخت به شکل واضح وجود دارد و تخمین ما این است که هنوز بین ۱۰ تا ۱۵ درصد موارد ابتلا از سویه دلتا است.»

معاون درمان ستاد کرونای استان تهران با تاکید بر اهمیت انجام واکسیناسیون کرونا و تکمیل تزریق هر ۳ دوز واکسن بیان کرد: «هفته گذشته مرگ خانم بارداری مبتلا به کرونای دلتا را شاهد بودیم که واکسینه نشده بود و ظرف ۷۲ ساعت فوت کرد. بنابراین تاکید ویژه ما واکسیناسیون مادران باردار است زیرا شاهد فوت مادران بارداری بودیم که هیچ واکسنی تزریق نکردند.»
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو