وزیر بهداشت:
تا کنون بیش از دو هزار بیمار مبتلا به اُمیکرون در کشور شناسایی شده است
1 بهمن 1400 ساعت: 10:11وزیر بهداشت گفت: «وضعیت اُمیکرون در جهان بسیار بحرانی است و بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکا، درگیری بسیار شدیدی با اُمیکرون دارند و روزانه بیش از یک هزار و 500 نفر در آمریکا بر اثر این بیماری جان خود را از دست می‌دهند و کشورهای همسایه نیز درگیر هستند و ما بسیار نگران هستیم، چون اُمیکرون قدرت انتشار بسیار زیادی دارد.»
به گزارش سپید، بهرام عین‌اللهی در حاشیه اجلاس سراسری روسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی سراسر کشور که در مجتمع شهدای سلامت مشهد مقدس برگزار شد، اظهار داشت: «وقتی آلودگی و سویه‌ای در یک کشور ایجاد می‌شود، به کشورهای دیگر نیز سرایت می‌کند و در کشور ما نیز به دلیل ورود و خروج مسافرین، اُمیکرون وارد کشور شده است.»

وی افزود: «با تست‌های تشخیصی انجام شده تا کنون بیش از دو هزار بیمار مبتلا به اُمیکرون در کشور شناسایی شده اما از همه بیماران تست نمی‌گیریم بلکه به صورت اتفاقی این تست‌ها انجام می‌شود و میزان آلودگی در سطح جامعه، بیشتر از این موارد است. مراجعات سرپایی در دو هفته اخیر تقریبا 4 برابر شده و وقتی مراجعات سرپایی افزایش می‌یابد ممکن است موارد بستری و بیماران بدحال نیز افزایش یابد و نگرانی‌هایی در این زمینه داریم.»

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: «توصیه ما به مردم این است که در اسرع وقت، دوز سوم واکسن کرونا را تزریق کنند. تا کنون حدود 13 میلیون نفر، دوز سوم را تزریق کرده‌اند و یکی از دلایلی که مرگ و میر بیماران کرونایی در این روزها در کشور کمتر است، واکسیناسیون گسترده‌ای بوده که خوشبختانه تا کنون حدود 89 درصد از جمعیت هدف، یک دوز و حدود 79 درصد نیز دو دوز را تزریق کرده‌اند.»

عین‌اللهی تاکید کرد: «ایمنی واکسن‌ها، محدود به زمان است و به صورت مادام‌العمر ما را بیمه نمی‌کند و به همین خاطر کشورهای غربی که واکسیناسیون را زودتر شروع کرده بودند، ایمنی در آنها کاهش یافته و شدیداً به مردم‌شان تزریق دوز سوم را توصیه می‌کنند. در ایران عمده واکسن‌های تزریق شده مربوط به ماه‌های شهریور، مهر و آبان بوده که نیاز است به سرعت، افرادی که سه ماه از واکسیناسیون‌شان گذشته، دوز سوم را تزریق کنند.»

وی تاکید کرد: «یکی از مهم‌ترین نگرانی‌های ما، عادی انگاری توسط مردم است و نباید تصور کنند که همه چیز تمام شده است. مهم‌ترین نکته بهداشت فردی، استفاده از ماسک است. ثابت شده که استفاده مداوم از ماسک، می‌تواند تا حد زیادی از ابتلا به اُمیکرون پیشگیری کند. متاسفانه در فضاهای جمعی می‌بینیم که بخشی از مردم، از ماسک استفاده نمی‌کنند.»

 وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: «به روسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی دستور دادیم که مراکز درمانی باید آمادگی کامل برای مقابله با موج جدید بیماری را داشته باشند چون ماه‌های بهمن، اسفند و فروردین را در پیش داریم. نیروهای بهداشتی و درمانی در طول دو سال گذشته زحمات زیادی کشیدند و تعدادی نیز شهید شدند اما آنها آمادگی خدمت به مردم را دارند اما مهم‌ترین مساله، تشدید رعایت پروتکل‌ها توسط مردم است.»

عین‌اللهی گفت: «ستاد ملی مقابله با کرونا در مورد اعمال محدودیت‌ها تصمیم‌گیری می‌کند و وزارت بهداشت در این زمینه، پیشنهادات کارشناسی خود را مطرح می‌کند. باتوجه به شرایط کشور، ستاد ملی مقابله با کرونا تصمیمات لازم را می‌گیرد. اگر در اجتماعات، از ماسک استفاده و فاصله‌گذاری رعایت شود، تا حدی می‌تواند از ابتلا به اُمیکرون جلوگیری کند.»

وی تاکید کرد: «به مردم عزیزمان اطمینان می‌دهیم که هر واکسنی مورد نیاز باشد چه داخلی و چه خارجی را حتما تامین می‌کنیم. متاسفانه شایعاتی در فضای مجازی منتشر شده بود که واکسن خارجی دیگر به کشور وارد نمی‌شود اما حقیقت این است که هر واکسنی که مورد نیاز باشد را وارد می‌کنیم. تا امروز حدود 185 میلیون دوز واکسن کرونا تامین شده که حدود 152 میلیون دوز، وارداتی و بقیه ساخت داخل بوده است.»

وزیر بهداشت ادامه داد: «خوشبختانه در زمینه تولید داخلی واکسن کرونا، رشد بسیار خوبی داشته‌ایم و واکسن‌های فخرا، پاستوکووک، کووایران برکت، کووپارس رازی و اسپایکوژن تولیداتی داشته‌اند و این واکسن‌ها وارد سبد واکسیناسیون شده و واکسن نورا نیز در فاز سوم کارآزمایی بالینی قرار دارد. دانشمندان ایرانی تلاش بسیار ارزشمندی در این زمینه کردند و باتوجه به جهش‌های ویروس، تولید واکسن داخلی، برای ما امیدوارکننده و اطمینان‌بخش است.»

عین‌اللهی خاطرنشان کرد: «در عمل ثابت کرده‌ایم که هر واکسنی مورد نیاز باشد فارغ از داخلی یا خارجی بودن آن، تامین می‌شود و شخص رییس جمهور در این قضیه مصمم است و شخصاً وارد شده و بارها با روسای جمهور کشورهای مختلف از جمله چین، مذاکراتی داشته و دولت مصمم است که واکسیناسیون را با جدیت انجام دهد اما وقتی واکسن به مقدار کافی در کشور وجود دارد، مردم در تزریق دوز سوم به سرعت اقدام کنند.»

وی گفت: «در اجلاس روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور در مورد برنامه‌های کلی وزارت بهداشت، بحث‌های کارشناسی انجام شد. در برنامه وزارت بهداشت که رونمایی می‌شود، دو شاخصه اصلی یعنی عدالت و تعالی مورد توجه قرار گرفته است که امیدواریم بتوانیم عدالت را در حوزه‌های مختلف از جمله درمان، آموزش و پژوهش در سراسر کشور ایجاد کنیم و به ارتقا و تعالی سلامت مردم و دانش علوم پزشکی از نظر علمی و معنوی کمک کنیم.»

وزیر بهداشت تاکید کرد: «در حال حاضر یکی از مشکلات اصلی کشور، بحث کاهش رشد جمعیت است که آینده کشور را مورد تهدید قرار می‌دهد. قطعاً وزارت بهداشت وظایف قانونی را در سیاست‌های جمعیتی انجام خواهد داد. در هیات دولت مصوب کردیم که هزینه‌های ناباروری توسط بیمه‌ها پرداخت شود و این گام بزرگی در جهت تحقق سیاست‌های جمعیتی است چون هزینه‌ها در این حوزه زیاد است.»

به گزارش وبدا، عین‌اللهی ادامه داد: «متاسفانه در سال‌های قبل در برخی از مراکز بهداشتی و درمانی این تفکر ایجاد شده که فرزند کم‌تر زندگی بهتر که باعث تاسف است چون فرزندآوری به ویژه در قشر تحصیل کرده و افرادی که مشکل مالی و معیشتی ندارند، مهم است و وظایف خود را در این زمینه انجام خواهیم داد.»
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو