طبرسی، عضو کمیته کشوری مقابله با کرونا تاکید کرد
افزایش مقاومت بدن مقابل «اُمیکرون» با تزریق دوز سوم واکسن کرونا
7 دی 1400 ساعت: 14:10عضو کمیته کشوری مقابله با کرونا با اشاره به سرعت بالای انتشار کرونای امیکرون، در عین حال بر لزوم واکسیناسیون و اهمیت آن بر افزایش میزان ایمنی و مقاومت بدن در برابر این سویه، تاکید کرد.
به گزارش سپید، پیام طبرسی در حاشیه جلسه کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا درباره تاثیر واکسیناسیون بر کرونای اُمیکرون گفت: «طبق مطالعات مختلف بین‌المللی نشان داده شده کسانی‌ که دوز سوم یا بوستر را تزریق کردند، میزان ایمنی و مقاومت‌شان در برابر امیکرون بسیار بالا بوده است. حال اگر فردی قبلا کرونا هم گرفته باشد، ایمنی خوبی ایجاد می‌کند. بنابراین توصیه ما این است که همه دوز سوم واکسن کرونا را تزریق کنند.»

وی با بیان اینکه شرایط کنونی ما مدیون واکسیناسیون انجام شده است، افزود: «اگر ما هم واکسن تزریق نکرده بودیم، اکنون شرایط‌مان مانند کشورهای اروپایی بود.»

طبرسی درباره نوع دوز سوم واکسن‌ها نیز گفت: «انواع واکسن‌ها در دنیا موجود است و ما هم شرایط خاص خودمان را داریم. در کشور ما حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد مردم یکبار به کرونا مبتلا شدند و وقتی این جمعیت واکسن‌های موجود را تزریق می‌کنند، ایمنی خوبی در آنها ایجاد می‌شود. اصل واکسن‌های با پلتفرم ویروس کشته شده هم سه دوز شده است. یعنی کسی که سینوفارم می‌زند، سه دوز باید تزریق کند تا ایمنی مناسب داشته باشد. برای کسانیکه اسپوتنیک یا آسترازنکا زدند، می‌توانند همان را یا واکسن‌های پروتئینی مانند پاستوکووک را تزریق کنند.»

وی گفت: «ممکن است دو سه هفته آینده اسپایکوژن هم مجوز بگیرد که ضمن عوارض کمی که دارند، می‌تواند با عنوان دوز یادآور هم استفاده شوند.»

طبرسی درباره عوارض سویه امیکرون گفت: «تاکنون طبق گزارش‌هایی که شده، عوارض امیکرون بسیار کمتر از دلتا بوده و قدرت بیماری‌زایی‌اش از دلتا کمتر است؛ هرچند که سرایتش بیشتر است. به هر حال امیکرون یک سویه جدید است و هنوز وسعتش در کشور مشخص نیست.»

عضو کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا افزود: «از یک مورد هفته قبل با ۳۴ مورد رسیدیم و ممکن است تعداد بالا رود. بنابراین باید بر اساس سمت و سوی بیماری، رفتار تغییر کند. اکنون افزایشی در موارد مثبت گزارشی در کشور نداریم و هر روز تعداد موارد مثبت‌مان زیر ۲۰۰۰ نفر است که نشان می‌دهد هنوز با طغیان مواجه نیستیم، اما هر لحظه ممکن است اتفاقی رخ دهد و باید رصد کرد.»

وی گفت: «رعایت نکات بهداشتی مانند استفاده از ماسک بسیار می‌تواند کمک‌کننده باشد.»ایسنا
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو